Horia Tecău și Kevin Krawietz (România/Germania) s-au calificat, joi, în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului "ATP 500" de la Barcelona. Competiția din Catalonia este dotată cu premii totale în valoare de 1,7 milioane de euro.

Horia TecauFoto: MATTHEW STOCKMAN / Getty images / Profimedia

Tecău şi Krawietz au trecut în sferturile de finală de echipa australiană John Peers/Luke Saville, scor 6-4, 6-3. Meciul a durat o oră și 9 minute.

Pentru un loc în marea finală, Horia și Kevin se vor duela cu învingătorii partidei dintre Ivan Dodig/Jamie Murray (Croaţia/Marea Britanie) – Rajeev Ram/Joe Salisbury (SUA/Marea Britanie), cap de serie numărul 3.

Pentru calificarea în sferturi, Tecău și Krawietz vor primi un premiu total de 26.100 de euro și câte 180 de puncte în ierarhia ATP de dublu.