Karolina Pliskova (a șasea favorită a competiției) a obținut miercuri calificarea în optimile turneului de la Stuttgart. Campioană a întrecerii acum două ediții, jucătoarea din Cehia a avut un meci dificil cu Tamara Korpatsch (137 WTA).

Karolina PliskovaFoto: Rob Prange / Shutterstock Editorial / Profimedia

Pliskova a avut nevoie de trei seturi echilibrate (7-5, 3-6, 6-3) și de un meci de două ore și 19 minute pentru a o învinge pe reprezentanta gazdelor, ocupanta locului 137 în lume (a ajuns pe tabloul principal în calitate de lucky loser).

Pentru un loc în sferturi, Pliskova va juca împotriva învingătoarei meciului dintre Jelena Ostapenko (52 WTA) și Stefanie Voegele (129 WTA).

Pe tabloul principal de la Stuttgart se află și Simona Halep. Ea va juca joi cu învingătoarea partidei dintre Marie Bouzkova și Marketa Vondrousova.

"Porsche Tennis Grand Prix" are loc între 19-25 aprilie pe zgură în condiții indoor. Competiția face parte din categoria "WTA 500" și are premii în valoare totală de $565.530.