Naomi Osaka a părăsit turneul WTA 1000 de la Miami în sferturi, campioana en-titre de la Australian Open pierzând un set cu 6-0.

Naomi OsakaFoto: Larry Marano / Shutterstock Editorial / Profimedia

Maria Sakkari (favorită 23) este cea care a eliminat-o pe Osaka din drumul spre trofeu. A fost 6-0, 6-4 pentru sportiva din Grecia, la capătul unui meci care a durat o oră și 9 minute.

Odată cu eșecul de miercuri, Osaka a întrerupt seria fantastică de 23 de victorii consecutive din circuitul WTA, performanță pe care au mai reușit-o în intervalul 2000-2021 doar alte patru jucătoare: Venus și Serena Williams, Victoria Azarenka și Justine Henin.

Aici poți vedea rezumatul partidei dintre Sakkari și Osaka:

Semifinale:

Ashleigh Barty vs Elina Svitolina

Maria Sakkari vs Bianca Andreescu

Turneul de la Miami (23 martie - 3 aprilie) face parte din categoria WTA 1000 și are premii totale în valoare de $3.260.190. Competiția se dispută pe hard. Ultima campioană este Ashleigh Barty (2019). Anul trecut, turneul nu s-a disputat din cauza pandemiei de coronavirus.