Aslan Karatsev (42 ATP) a câştigat, sâmbătă, primul titlu ATP al carierei, după ce s-a impus la Dubai. În marea finală, rusul l-a învins, în două seturi, scor 6-3, 6-2, pe sud-africanul Lloyd George Harris (81 ATP).

Rusul a avut nevoie de doar o oră şi 17 minute de joc pentru a se impune.

Pe parcursul turneului, Aslan a mai trecut de Egot Gerasimov (77 ATP), Daniel Evans (28 ATP), Lorenzo Sonego (37 ATP), Jannik Sinner (32 ATP) și Andrey Rublev (8 ATP).

Începând de luni, Karatsev va urca pe poziția 27 în ierarhia mondială. Cu un an în urmă, acesta ocupa locul 263 ATP.

Karatsev confirmă astfel forma extrem de bună în care se află după ce a atins semifinalele la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului, unde a pierdut în trei seturi în faţa liderului mondial, sârbul Novak Djokovic.