Daria Kasatkina (favorită opt) a reușit să se califice în finala turneului de la Sankt Petersburg după o revenire impresionantă în fața compatrioatei Svetlana Kuznetsova. Finala va fi, așa cum se știa de altfel, una 100% rusească.

Daria KasatkinaFoto: Rob Prange / Shutterstock Editorial / Profimedia

Kasatkina a pierdut categoric (6-1) primul set, dar a avut puterea să-și reinventeze tactica de joc în următoarele două.

Daria a avut inițiativa, a știut de asemenea când și cum să tempereze elanul adversarei, iar experimentata Kuznetsova a mai câștigat doar două game-uri până la finalul partidei (6-0, 6-2). Confruntarea a durat o oră și 38 de minute.

În cealaltă semifinală, Margarita Gasparyan a trecut în două seturi (6-3, 7-6(9)) de Vera Zvonareva. Meciul a durat o oră și 59 de minute.

Turneul de la Sankt Petersburg are premii totale de 565.000 de dolari.