​Pierre-Hugues Herbert și Matthew Ebden au reușit surprizele zilei la turneul de la Marsilia trecând în sferturi de Stefanos Tsitsipas (favorit 2), respectiv Karen Khachanov (3).

Stefanos TsitsipasFoto: James Gourley / Shutterstock Editorial / Profimedia

Herbert (Franța, 93 ATP) l-a învins pe Tsitsipas (5 ATP) în trei seturi, scor (6)6-7, 6-4, 6-2, după un meci care a durat două ore și cinci minute.

În semifinale, Herbert se va duela cu un compatriot, învingătorul partidei dintre Ugo Humbert (31 ATP) și Arthur Rinderknech (138 ATP).

Ebden (Australia, 287 ATP) a trecut de Karen Khachanov (21 ATP), scor 4-6, 6-4, 6-2, după o oră și 53 de minute de joc.

Australianul va avea o misiune și mai dificilă în semifinale: îl va întâlni pe Daniil Medvedev (principalul favorit al competiției, locul 3 mondial), care a trecut fără prea mari emoții de italianul Jannik Sinner (34 ATP), scor 6-2, 6-4.

Semifinale:

D. Medvedev (1) vs M. Ebden

P-H. Herbert vs U. Humbert/A. Rinderknech

"Open 13 Provence" are loc în perioada 8-14 martie și face parte din categoria "ATP 250". Suprafața este hard, iar premiile sunt în valoare totală de 334.240 de euro.