​​Roberto Bautista Agut are parte de o săptămână excelentă la turneul de la Doha. Ibericul (13 ATP și cap de serie nr. 5) s-a calificat în finală, după ce l-a învins pe Andrey Rublev (8 ATP, al cincilea favorit).

Roberto Bautista AgutFoto: ausopen.com

Bautista Agut a avut nevoie de o oră și 13 minute pentru a-l învinge pe Rublev, scor 6-3, 6-3.

În sferturi, Roberto Bautista l-a învins pe Dominic Thiem, principalul favorit al competiției.

Pentru a obține al zecelea titlul al carierei, Bautista se va duela cu Nikoloz Basilashvili (Georgia, 42 ATP), care a trecut de Taylor Fritz (SUA, 33 ATP), scor 7-6(3), 6-1.

Parcursul lui Rublev la Doha a fost unul special: rusul s-a calificat în semifinale fără să joace vreun minut, lucru care nu s-a mai întâmplat din 1990, de la crearea circuitului ATP.

Rublev a fost calificat direct în turul doi (a avut tur liber grație statutului de cap de serie), iar adversarii din următoarele două tururi (Richard Gasquet și Marton Fucsovics) au abandonat înaintea partidelor din cauza unor probleme medicale.