​Roger Federer a părăsit turneul de la Doha în faza sferturilor, marele campion elvețian fiind învins în trei seturi de Nikoloz Basilashvili. La puțin timp după încheierea partidei, Mister Perfect a făcut un anunț pe rețelele sociale.

Roger FedererFoto: Samer Al-Rejjal / AFP / Profimedia

Astfel, Federer a luat decizia de a se retrage de la turneul de la Dubai (ATP 500), cel care va avea loc săptămâna viitoare.

Cum și-a motivat Roger decizia

"A fost minunat să revin în circuit, m-am bucurat de fiecare minut jucat din nou în Doha. Îi mulţumesc mult celei mai bune şi loiale echipe care m-a ajutat să ajung aici.

Am decis că este mai bine să mă întorc la antrenamente şi, ca urmare, am decis să mă retrag din turneul de la Dubai, de săptămâna viitoare" - Roger Federer, pe reţelele de socializare.

După o pauză de 14 luni, Federer a revenit în circuitul mondial și a disputat două partide: l-a învins după un meci de mare luptă pe Daniel Evans (7-6(8), 3-6, 7-5), dar a cedat împotriva lui Nikoloz Basilashvili (3-6, 6-1, 7-5), partidă în care a ratat și o minge de meci.

De la ultimul meci oficial disputat înaintea turneului de la Doha, Federer a trecut prin două operații la genunchi.