Aventura ​Mihaelei Buzărnescu la turneul de la Guadalajara a fost una scurtă: jucătoarea clasată pe locul 136 WTA s-a oprit în turul doi.

Mihaela BuzarnescuFoto: Paul CROCK / AFP / Profimedia

Buzărnescu a fost învinsă de cehoaica Marie Bouzkova (50 WTA, a doua favorită a competiției), scor 6-3, 6-2, după un meci care a durat o oră și 20 de minute.

În sferturi, Bouzkova se va duela cu învingătoarea partidei dintre Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia, 117 WTA) și Renata Zarazua (Mexic, 143 WTA).

Pentru parcursul de la Guadalajara, Miki va primi $3.675 și 30 de puncte în ierarhia WTA de simplu.

Buzărnescu rămâne însă în Mexic, ea fiind calificată alături de germana Anna-Lena Friedsman în turul secund al probei de dublu: cele două vor întâlni perechea Aliona Bolsova Zadoinov/Danka Kovinic (Spania/Muntenegru).