​Karolina Pliskova a părăsit turneul de la Dubai în optimi, favorita numărul doi pierzând de-o manieră categorică meciul cu Jessica Pegula (36 WTA).

Jessica PegulaFoto: Rob Prange / Shutterstock Editorial / Profimedia

Jessica a câștigat un meci care a durat doar 53 de minute, scor 6-0, 6-2.

Aflată în cea mai bună perioadă a carierei, Jessica a dominat cu autoritate meciul din optimi. A avut procentaje bune la serviciu (ridicat pe al doilea: 66.7% puncte câștigate) și a reușit șase break-uri (!) contra unui serviciu precum cel al Karolinei.

Victoria s-a conturat după doar 53 de minute, Pegula eliminând-o pe cea de-a doua favorită a întrecerii de categorie WTA 1000.

În 2021, Pegula are 12 victorii și 4 înfrângeri. Cel mai bun rezultat din acest an: sfertul de finală de la Australian Open. De asemenea, săptămâna trecută la Doha a ajuns până în semifinale: a fost învinsă de Petra Kvitova (avea să câștige turneul).

Numele importante pe care Jessica a reușit să le învingă în 2021: Kristina Mladenovic, Sofia Kenin, Victoria Azarenka, Elina Svitolina și Karolina Pliskova (în două rânduri).

Pentru un loc în semifinale, Pegula se va duela cu Elise Mertens (favorită 10).

Rezumatul partidei dintre Pegula și Pliskova:

Jessica Pegula

Născută pe 24 februarie 1994, la Buffalo, NY, SUA.

1,70 metri, jucătoare de mâna dreaptă. Execută backhandul cu două mâini.

Cel mai bun loc ocupat până acum: 36, pe 8 martie 2021

Titluri în carieră: 1 (2019 - Washington DC)

A început tenisul la vârsta de 7 ani.

Lovitură preferată: reverul în lungul liniei, turneul preferat: US Open.

Idolul din tenis: Martina Hingis.

Cuvântul care o definește: determinare.

Bani câștigați din tenis: $1.779.571

Bani câștigați în acest an: $415.352.

Antrenată de David Witt.

Turneul de la Dubai se dispută pe hard, între 7-13 martie 2021, iar premiile totale sunt în valoare de $1.835.490. Ultima campioană: Simona Halep, în 2020.