Elina Svitolina (principala favorită a competiției de categorie WTA 1000) a părăsit turneul de la Dubai în turul al doilea, jucătoarea din Ucraina fiind învinsă de o adversară în vârstă de 35 de ani.

Elina SvitolinaFoto: Rob Prange / Shutterstock Editorial / Profimedia

Svetlana Kuznetsova (41 WTA) trăiește o a doua tinerețe în tenisul mondial, rusoaica de 35 de ani (va împlini 36 pe 27 iunie) reușind să producă marea surpriză a competiției.

Dublă câștigătoare de Grand Slam "în tinerețe" (US Open 2004 și Roland Garros 2009), Kuznetsova i-a făcut viața grea Svitolinei.

După ce a câștigat primul set cu 6-2, Svitolina a cedat pas cu pas teren în fața unei adversare cu atât de multă experiență.

Svetlana i-a citit tot mai bine jocul Elinei, a dus partida în coordonatele dorite de ea, iar următoarele două seturi i-au revenit: 6-4, 6-1. Meciul de mare luptă a durat o oră și 52 de minute.

I. Swiatek - M. Doi 6-2, 6-4

Turneul de la Dubai se dispută pe hard, între 7-13 martie 2021, iar premiile totale sunt în valoare de $1.835.490.