Sorana Cîrstea (67 WTA) s-a calificat, luni, în turul doi al turneului WTA 1000 de la Dubai. Sportiva noastră a trecut de Lesia Tsurenko (142 WTA) și cunoaște numele adversarei din runda următoare.

Sorana CirsteaFoto: Brandon MALONE / AFP / Profimedia

Primul set a fost unul destul de , cu numai puțin de cinci break-uri. Sorana a fost mai puternică mental pe finalul manșei, ea având câștig de cauză, scor 6-4.

În setul al doilea, Cîrstea a ajuns în situația de a servi pentru meci la 5-3, dar și-a cedat serviciul. A avut însă puterea să treacă peste acest moment și a închis partida de la retur (6-4).

Meciul a durat o oră și 23 de minute.

• Pentru calificarea în turul al doilea, Cîrstea va primi $13.300 și 60 de puncte WTA.
  • În turul următor, Sorana va da peste Anett Kontaveit (favorită 15) - a trecut de Timea Babos (wild card), scor 6-2, 6-1.
  • Cîrstea și Kontaveit s-au întâlnit de două ori, scorul fiind 2-0 pentru Anett. Mai mult, jucătoarea noastră nu a reușit până acum să câștige vreun set.

2020, Dubai: 6-1, 6-3 pentru Kontaveit

2016, Poitiers: 6-4, 6-4 pentru Kontaveit

După retragerea Simonei Halep, principala favorită a competiției de la Dubai este Elina Svitolina. De asemenea, lista absențelor de seamă este completată de Ashleigh Barty (1 WTA) și Naomi Osaka (2 WTA).

Turneul de la Dubai se dispută pe hard, între 7-13 martie 2021, iar premiile totale sunt în valoare de $1.835.490.