VIDEO WTA Adelaide: Iga Swiatek a câștigat al doilea titlu al carierei

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 februarie 2021, 11:09 Sport | Tenis

Iga Swiatek, campioana la Adelaide
Iga Swiatek (18 ATP) a câștigat al doilea titlu al carierei, după ce s-a impus la Adelaide. Poloneza a învins-o în finală pe Belinda Bencic (12 WTA), scor 6-2, 6-2.

Swiatek, cap de serie numărul 5, a avut nevoie de o oră și opt minute pentru a trece de a doua favorită a turneului (a reușit câte două break-uri în fiecare game).

Pe parcursul turneului, Swiatek a mai trecut de Madison Brengle (81 WTA), Maddison Inglis (136 WTA), Danielle Collins (37 WTA) și Jil Teichmann (61 WTA).

Pentru performanța înregistrată la Adelaide, Iga Swiatek va primi un premiu în valoare de $68.570 și 470 de puncte în clasamentul WTA (va urca pe locul 15, cea mai bună clasare din carieră).

În vârstă de 19 ani, Swiatek mai are în palmares titlul la Roland Garros (2020). Ea a mai jucat finala la Lugano (2019 - pierdută).

Rezumatul finalei dintre Swiatek și Bencic:

5080 vizualizari

• 0 (2 voturi)
    Off topic ! (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 11:56)

Susufler0 [utilizator]

Acest articol imi permite sa revin la chestiunea de acum cateva zile :
    Serena va juca tenis de performanta fara sa se necajeasca prea tare ca nu o egaleaza pe Margaret Court cat timp va reusi ca din 5 meciuri castigate consecutiv intr-un turneu care ii ofera o pauza de o zi intre meciuri, am numit deci un turneu de grand slam, sa castige peste 600.000 de $ !

PS. Lui Madison Brengle, lui Jill Teichmann participante la un turneu de tenis in care castigatoarea primeste dupa 5 victorii un cec cu o valoare de 10 ori mai mica decat valoarea premiului incasat de Serena semifinalista de grand slam, oare cate victorii le trebuie ca sa ajunga la aceasta suma ?
    Viitoarea no 1 WTA (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 15:40)