Tatăl lui Djokovic, dezlănțuit: "Toti oamenii normali îl iubesc pe Nole, e perceput ca un zeu" - Cum îl aduce din nou în discuție pe Federer

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 25 februarie 2021, 9:58 Sport | Tenis


Srdjan Djokovic
Foto: Facebook
Novak Djokovic a redus încă o dată ecartul față de Roger Federer și Rafael Nadal în cursa titlurilor de Grand Slam după ce a cucerit al nouălea trofeu la Australian Open. Momentul fericit din cariera lui Nole a fost valorificat imediat de tatăl Srdjan: acesta a ieșit la rampă cu o nouă serie de declarații.

Fiul Novak, perceput ca un zeu

Într-un interviu pentru publicația Kurir, Srdjan a ieșit din nou la rampă cu o serie de declarații. Tatăl liderului mondial a încercat să explice unele lucruri care au legătură cu fiul său.

"V-ați pus vreodată întrebarea de ce joacă cel mai bun tenis în China? Pentru că simte că oamenii îl iubesc acolo, chiar îl iubesc. În China, în India, în Rusia, în Brazilia, în Africa...Novak e perceput ca un zeu peste tot" - Srdjan Djokovic.

I-a certat pe jurnaliștii sârbi

"Mereu e ceva greșit (n.r. la ceea ce face sau spune Nole). Și voi, jurnaliștii din Serbia, întrebați-vă când veți mai avea un asemenea miracol în Serbia... De ce nu îl glorificați așa cum merită, pentru munca și caracterul său?

Întrebați-vă asta pentru că voi sunteți formatori de opinie. De ce preluați toate știrile negative scrise de ziariștii din Anglia, să scrie ei ce vor" - Srdjan Djokovic.

Nu putea să nu-l aducă în discuție pe Roger Federer

De-a lungul timpului, tatăl lui Novak a arătat în nenumărate rânduri că nu-l are deloc la inimă pe Roger Federer (l-a criticat și pe Rafael Nadal, dar nu la fel precum pe campionul elvețian).

"Novak nu se luptă doar pentru el, ci pentru toți jucătorii de tenis. Ați văzut bunele lui maniere? Cum își salută un adversar la final, cum îi întinde mâna peste fileu sau îl pupă când pierde. Ce sportiv mai face asta?

Foarte rar cineva primește un premiu pentru fair-play, iar voi știți cu adevărat câte astfel de premii a primit Federer? 15" - Srdjan Djokovic.

Hegemonia va mai dura un an și jumătate

"În următorul an, un an și jumătate, el va fi cel mai bun la toate capitolele (n.r. va depăși toate recordurile), iar când se va retrage, orice va face, va fi la fel de performant cum e și acum în tenisul mondial", a completat Srdjan Djokovic.

Clasamentul titlurilor de Grand Slam:

1 Roger Federer, Rafael Nadal 20
3 Novak Djokovic 18
4 Pete Sampras 14
5 Roy Emerson 12
6 Rod Laver, Bjorn Borg 11 etc.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2890 vizualizari

  • +13 (19 voturi)    
    Lauda-ma, gura (Joi, 25 februarie 2021, 10:05)

    fat.cat [utilizator]

    Zeu ca zeu, dar ce apreciez eu cel mai mult la Djokovic & tata-so e modestia, ma. Si perfect, si modest. Imbatabil.
    • +7 (13 voturi)    
      sarbii au multi sportivi buni (Joi, 25 februarie 2021, 10:58)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui fat.cat

      sarbii au multi sportivi buni, sportivi ce si-au lasat amprenta in competitiile in care au activat iar Novak Djokovic este unul dintre ei poate chiar cel mai titrat. Mai mult, Novak Djokovic are sanse reale sa devina cel mai bun tenismen al tuturor timpurilor (are timp sa ii depaseasca numarul de gs-urile castigate de Federer sau Nadal) dar de aici si pana la a il face zeu e mult, mult prea exagerat.
      • +1 (3 voturi)    
        La cum joaca, mi se rupe de rezultatele lui (Joi, 25 februarie 2021, 18:53)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

        Nu o sa isi aminteasca nimeni de el, decat talibanii statisticilor. Comparand stilurile de joc, Federer e un artist, Nole un ghiolban. Sincer, tu iti amintesti ceva din jocul lui in afara de eternele schimburi lungi de mingi de pe fundul terenului, left/right, BH/FH. I don't think so.
  • +15 (19 voturi)    
    mda (Joi, 25 februarie 2021, 10:58)

    irdeto [utilizator]

    Pacat ca performantele sale sunt umbrite de comentariile tatalui si de comportamentul sau.
  • +6 (8 voturi)    
    O statuie pentru Novak Djokovici? (Joi, 25 februarie 2021, 13:09)

    Zapateado [utilizator]

    Are sanse mari ca sa i se faca una, candva. Sarbii cam fac statui marilor lor eroi. Are una si Gavrilo Princip.
  • +5 (7 voturi)    
    Tata: Baiatu meu e Zeu! (Joi, 25 februarie 2021, 15:22)

    Parzivall [utilizator]

    De de nu vreti sa acceptati si voi asta?
  • +1 (3 voturi)    
    lumini si umbre (Joi, 25 februarie 2021, 16:57)

    Filbert [utilizator]

    Djoko e un jucator imens, un tip inteligent si ambitios.
    Motivul pentru care e mult mai putin simpatizat de public, in comparatie cu Roger si Rafa, e modul in care se comporta cind pierde, cind nu ii merge jocul.
  • +2 (2 voturi)    
    Asta-i un fel de reje al osanalelor ca al nost... (Joi, 25 februarie 2021, 17:31)

    Plagarus [utilizator]

    ....reje,& academician cu al sau viitor Balon De Aur -Iakix
  • +5 (5 voturi)    
    Cred ca si lui Novak ii e rusine (Joi, 25 februarie 2021, 17:42)

    Susufler0 [utilizator]

    cu un astfel de p.r. dar nu are ce face pen'ca-i vorba de ta'-su !

    PS. Mai lipseste ca papa sa-i organizeze cand vine acasa la Belgrad sesiuni de trecut strada pt batranici ! :))))))
  • +3 (5 voturi)    
    deci, dacă (Joi, 25 februarie 2021, 18:42)

    nahir [utilizator]

    nu ești fan Nole, ești anormal.
    Declar că sunt anormal.
    Federer are eleganța cea mai mare dintre toți jucătorii de tenis, de-acum și de până acum și mă declar fanul lui, iar Nadal este un as al tenacității și dârzeniei și-l talonează pe primul. Pe trei, departe rău, e întradevăr Nole, oricât de no. 1 ar fi în clasamentul ATP.
    Poate dacă tac-su și mumă-sa ar fi tăcut din gură și nu și-ar fi lăudat atăt de des și agresiv odrasla, ca cioara puiul cât de frumos e, Nole ar fi fost ceva mai aproape de primii doi. După părerea mea.
    • +3 (3 voturi)    
      Chiar asa ! :)) (Joi, 25 februarie 2021, 20:17)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      Dar parintii nu ti-i alegi ! :)
  • +2 (4 voturi)    
    Djokovic (Joi, 25 februarie 2021, 20:06)

    Dalla [utilizator]

    Pacat de Nole, care e un baiat cu mult umor si simtul ridicolului, sa trebuiasca sa aprobe (pt ca la sarbi tatal familiei e sfant), sau macar sa nu contrazica, toate declaratiile penibile si de prost gust ale parintelui sau.
    Intr-un fel, e aceeasi situatie ca in familia Halep, unde tatal machidon si-a inscris fiica pe o traiectorie de "produs" intr-un sport extrem de generos cu premiile, de foarte devreme si cu mari sacrificii (bani, timp, reductie mamara, neglijarea scolii etc), si, f probabil, are ultimul cuvant de spus in cariera odraslei. Asa s-ar explica mai usor de ce S. Halep a refuzat sa reprezinte Romania la Olimpiada de la Rio pt a participa in schimb la un turneu in Cincinatti de cinci zerouri, de ce schimba antrenorii ca pe sosete sau de ce isi trateaza membrii staff-ului ca pe slugi. Cine stie, probabil ca tatal/familia sa-i influenteze si stilul de joc excesiv de pragmatic, fara initiativa sau asumare de riscuri... dar sa nu fiu chiar asa de rautacios...