Australian Open

VIDEO Serena Williams, în lacrimi la conferinta de presă: "Dacă m-aș retrage, nu aș anunța pe nimeni"

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Joi, 18 februarie 2021, 8:44 Sport | Tenis


Serena Williams, in lacrimi la conferinta de presa
Foto: Captura YouTube - Australian Open
Oprită din drumul către al 24-lea titlu de Grand Slam, Serena Williams a izbucnit în lacrimi în timpul conferinței de presă în momentul în care a fost întrebată despre gestul prin care și-a luat la revedere de la publicul australian.

La finalul partidei cu Naomi Osaka, Serena a pus mâna în dreptul inimii și și-a luat la revedere de la spectatorii care o aplaudau în picioare. În timpul conferinței de presă, americanca a fost întrebată dacă aceasta a fost modalitatea ei de "a-și lua rămas bun" (n.r. dacă se va retrage). Chiar dacă inițial a râs împreună cu reporterii aflați în sală, Serena nu s-a mai putut abține, a izbucnit în plâns și a părăsit sala.

"Nu știu, publicul australian este minunat, a fost un moment foarte frumos. Dacă m-aș retrage, nu aș anunța pe nimeni. Nu știu ce să vă mai răspund, am terminat", a spus Serena Williams înainte să plece din conferința de presă.



Erorile neforțate au făcut diferența

"Diferența astăzi a fost făcută de erorile neforțate, am făcut atâtea erori... Au fost oportunități când puteam conduce cu 5-0 și am făcut atâtea erori... Am avut atâtea erori neforțate cu forehand-ul... a fost o zi plină de erori pentru mine.

M-am simțit bine, am lovit bine, așa cum am făcut-o tot turneul, chiar și în primele game-uri am lovit bine și am avut atâtea oportunități, am făcut prea multe greșeli ușoare" - Serena Williams.

Japoneza Naomi Osaka, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, s-a calificat în finala Australian Open, după ce a învins-o, joi, cu scorul de 6-3, 6-4, pe americanca Serena Williams, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 10.

Osaka s-a impus după un meci care a durat o oră şi 15 minute şi va evolua în ultimul act al competiţiei de la Melbourne cu Jennifer Brady (SUA, locul 24 WTA şi cap de serie numărul 22), care a trecut de Karolina Muchova (Cehia, locul 27 WTA şi cap de serie numărul 25), scor 6-4, 3-6, 6-4.

Citește și:



VIDEO Mâncarea grecească, secretul victoriei - Naomi Osaka, aproape de al patrulea titlu de Grand Slam






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14222 vizualizari

  • -1 (35 voturi)    
    Minunat !!! (Joi, 18 februarie 2021, 8:56)

    marcelp55 [utilizator]

    Sper să nu o mai văd pe teren !
    • -4 (6 voturi)    
      de ce? (Joi, 18 februarie 2021, 9:22)

      zot [utilizator] i-a raspuns lui marcelp55

      cine nu stie "cand si cum" se poate compromite si mai mult;
      si apoi, abia a realizat ca face erori nefortate .
  • -21 (33 voturi)    
    nu te retrage.. (Joi, 18 februarie 2021, 9:06)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... mai stai sa o urci pe Haplea pe garduri pe unde o prinzi.
    • +13 (15 voturi)    
      Tenis feminin (Joi, 18 februarie 2021, 9:27)

      truiad [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      S.Halep nu e la nivelul de exceptie al S.Williams sau al celorlalte mari jucatoare de tenis cu numeroase titluri de GS.
      Dar de multi ani este mereu-nu numai in clasamente-printre cele mai bune jucatoare de tenis ale lumii; este o realitate, indiferent daca o placi sau nu.
      • +3 (7 voturi)    
        cainele (Joi, 18 februarie 2021, 13:53)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui truiad

        dresat in arena circului, latra si el cum a fost invatat. In plus, o fi vreun caine d-asta, nationalist, geto-dac verde cu mu*ii pe piept.
        • -4 (4 voturi)    
          Tenis feminin (Joi, 18 februarie 2021, 14:42)

          truiad [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          esti cam limitat ca intelegere. Sa faci bine sa nu afirmi ca ai fi cumva un adept al libertatilor liberale, stat de drept etc. I-ai face de ras.
    • +11 (13 voturi)    
      Mai sunteti multi,d'astia (Joi, 18 februarie 2021, 9:58)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      p'aici???
    • +10 (12 voturi)    
      Atat poti? (Joi, 18 februarie 2021, 10:09)

      Sly21 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Trist e cat de mic poti fi si nici nu realizezi.
      • +8 (8 voturi)    
        Mic si penibil (Joi, 18 februarie 2021, 10:33)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Sly21

        de fiecare data
        • +5 (7 voturi)    
          Mda... (Joi, 18 februarie 2021, 11:08)

          Sly21 [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

          Daca ne uitam mai bine ce nume de circ are, cred ca e un candidat perfect la ignore. Data viitoare voi fi atent sa-l evit.
  • +9 (9 voturi)    
    S.Williams nu a putut trece de Osaka (Joi, 18 februarie 2021, 9:21)

    truiad [utilizator]

    Din pacate, cu toate eforturile facute in ultimul timp, S.Williams a ratat prima sansa din anul acesta de a deveni recordmena la numarul de titluri GS.
    La urmatoarele turnee, sansele ei scad. Celelalte jucatoare de top- inclusiv A.Barty, vor avea suficient de multe meciuri jucate pentru a juca la nivelul maxim individual la momentul oportun.
    Osaka pare sa-si fi ameliorat tendinta de a se supra-evalua; daca reuseste, va fi numarul 1 al acestui an de competitii in tenis.
  • +10 (12 voturi)    
    slabut (Joi, 18 februarie 2021, 10:03)

    sitizan [utilizator]

    ..titlul, nu va recunosc.
    Nu era mai bine, de ex. : "Drama fara margini in famila Ohanian. Vezi anuntul de ultima ora al celei mai mari atlete a tuuror timpurilor si ce-a spus Ilie Nastase despre asta ! " ?
    • +6 (6 voturi)    
      Ha,ha,ha.... (Joi, 18 februarie 2021, 10:38)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui sitizan

      ma mir si eu.
    • 0 (4 voturi)    
      tenis (Joi, 18 februarie 2021, 14:44)

      truiad [utilizator] i-a raspuns lui sitizan

      I.Nastase si mai inteligentul I.Tiriac sunt produse ale comunismului si grobieni prin educatie si fire.
  • +5 (5 voturi)    
    Trebuie anuntati cei care nu au (Joi, 18 februarie 2021, 10:40)

    persuasiv [utilizator]

    castigat niciodata un mare titlu.
  • +7 (13 voturi)    
    Cum să se retragă când face semifinale? (Joi, 18 februarie 2021, 10:44)

    mr_mojo [utilizator]

    În mod normal te retragi când nu mai poți și ca să nu te rupă și să te facă de râs tinerii care vin din urmă.
    Dar dacă tu încingi constant fete sub 30 când tu ai 40 - și unele cu pretenții (nu mai intru in detalii că iar sare lumea pe aici) - de ce să nu mai stai și să faci istorie?
    Tu care ți-ai sacrificat viața pentru sportul ăsta să te dai la o parte din fața fetelor Instagram doar pentru că vrea presa? Nu, stai și dai în ele până la pensie; nimic nu se compară cu o rachetă ruptă de furie de partea cealaltă a fileului.
    • +1 (1 vot)    
      E posibil sa se retraga in 2021 (Joi, 18 februarie 2021, 18:03)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Pentru ca are un orgoliu imens. Bine, a fost construit pe ceva orgoliul ala, pe valoare.

      Daca o sa ii fie absolut clar ca nu poate castiga GS, se va retrage. Pentru cea mai mare parte a jucatoarelor e o mare performanta sa ajungi in turul 4, in sferturi sau in semifinale la un GS. Dar nu si pentru ea.

      Va mai trage probabil doua gloante, la Wimbledon si USOpen. Daca nu va face minim o finala de GS din cele doua turnee, cred ca o sa se retraga.
  • 0 (4 voturi)    
    imi pare extrem de rau pentru Serena (Joi, 18 februarie 2021, 11:09)

    ..13 [utilizator]

    A muncit enorm dar trebuie sa ai echilibru si asta de cele mai multe ori te duce la victorie.

    Prea multa aroganta, prea multa incredere in fortele proprii, uneori nu prea justificata, nu te pot ajuta ci doar incurca si te duc la lacrimile de crocodil...

    Barty mi s-a parut extrem de echilibrata si a recunoscut onest ca nu pauza ceruta de adversa sa a facut sa piarda meciul ci modul in care a jucat mingile - in asta consta valoarea unui mare campion si forta sa de a rezista.

    Si Nadal a fost foarte suparat ca a pierdut, este mai tanar insa decat Serena si are sanse mai mari de a continua spre noi titluri castigate.

    Lectia cea mai aspra insa o ia Alexis, sotul Serenei - sa ii scriu si io o scrisoare in care sa ii spun ca uite ca pana la urma Tiriac poate a avut dreptate???/ THink about it

    Sportul, oricare ar fi el, este pana la urma o competitie cu tine, dar este drept ca esti provocat, stimulat si uneori pierzi dar uneori mai si castigi.
    • +7 (13 voturi)    
      Ohanesian ala micu' l-a acuzat in mod neadevarat (Joi, 18 februarie 2021, 12:03)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      de rasism pe mos Tiriac ! Tiriac sr, a fost sexist, misogin poate, dar nu rasist !

      In plus a fost gretos pt ca a asteptat ca Serena sa o invinga pe Simona pt a relua disputa cu Tiriac si, vezi Doamne, pt a-i da peste nas romanului, de parca victoria nevesti-sii a fost cine stie ce argument in disputa personala avuta cu miliardarul !

      PS. Pana la urma a ramas de papagal pt ca Serena nici macar nu a ajuns in finala, daramite sa o mai si castige !
      • +4 (8 voturi)    
        afirmatie (Joi, 18 februarie 2021, 14:04)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Naomi Osaka :"Eu când eram mica o urmăream jucând."
        Ma mir ca nu sare d-na Ohanian la gatul lui Naomi pentru aceasta afirmatie total in dezacord cu trufandaua de Serena. Pai la cata medicamentatie (aprobata evident de WTA) o fi fost pompata in tinerica de ea, e chiar inadmisibila afirmatia, chiar si implicita, cu privire la varsta trufandalei. Cine stie, s-o fi simtit Oha amenintat doar de mustata lui Tiriac si d-aia i-a sarit acestuia la podoaba de sub nas,
        • +2 (4 voturi)    
          I-a zis-o Naomi cat sa o doara rauuuu de tot (Joi, 18 februarie 2021, 15:56)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          pe negresa, dar la o adica sa se poata apara ingenua : "Ce-am spus ? Ooooo, sa ma ierte Serena, dar nu am vrut... nici nu mi-a trecut prin cap dar ea a fost un adevarat model pt mine " ! :)))

          PS. Cred ca cel mai tare o doare insa faptul ca imediat dupa ce s-a calificat in semifinale Osaka a fost intrebata de jurnalisti pe cine ar prefera sa aiba ca adversara, pe Simona sau pe Serena iar japoneza a declarat ca nu i-ar conveni sa joace cu Simona !!!
    • +2 (4 voturi)    
      tenis (Joi, 18 februarie 2021, 14:48)

      truiad [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      R. Federer este un pic mai in varsta decat Serena si nimeni nu a avut mojicia de a-l indemna sa se retraga chiar daca nu mai prinde finale de GS. Mai impune si OMUL nu numai sportivul astfel ca si grobienii nostri Ilie si Ion prefera sa taca.
      • +2 (2 voturi)    
        ei, si pe Federer il musca unii de fund (Joi, 18 februarie 2021, 20:06)

        Dancing Dwarf [utilizator] i-a raspuns lui truiad

        tatal lui Djokovic a avut declaratii de acelasi gen despre el
      • +2 (2 voturi)    
        familia Djokovic (Joi, 18 februarie 2021, 20:17)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui truiad

        l-a atacat constant pe Federer! Și chiar cu destulă mojicie.
        • 0 (0 voturi)    
          meteahna.. (Vineri, 19 februarie 2021, 1:09)

          Dancing Dwarf [utilizator] i-a raspuns lui nick24

          ..balcanica :))))
  • +4 (12 voturi)    
    Bazandu-ma pe cele declarate acum trei zile (Joi, 18 februarie 2021, 11:52)

    Susufler0 [utilizator]

    de Patrick Muratoglu - "Serena vrea sa joace nu neaparat sa castige inca un turneu de grand slam" - nu ma pot impiedica sa nu fiu un pic rautacios in exprimare dar exact in continut : Serena a izbucnit in plans pt ca nu a ajuns in finala si a ratat astfel vreo 300.000. de $ !

    PS. Daca ajungea in finala si pierdea, plangea pt ratarea a aprox. 1 milion de $ si nicidecum pt ca ar fi pierdut prilejul sa o egaleze in clasamentul all time pe Margaret Court !

    PPS. CAT TIMP SERENA VA PUTEA CASTIGA INTR-UN TURNEU DE GRAND SLAM (7MECIURI MAXIMUM) ATAT DE MULTI BANI CAT CASTIGA O JUCATOARE DE TENIS IN CATEVA MULTE ZECI DE MECIURI INTINSE PE PARCURSUL A CATIVA ANI, EA NU SE VA RETRAGE !
    • +4 (6 voturi)    
      parc-o vad (Joi, 18 februarie 2021, 14:08)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      in carje intr-un duel cu Vanesa in bastoane. Arbitru, nimeni altul decat d-ra Ohanian.
      Castigatoarea meciului va fi premiata cu 1 to. de Corega.
      • +5 (5 voturi)    
        Vezi ca ala micu', Ohanesian are niste paznicuti (Joi, 18 februarie 2021, 16:01)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        de etica pe aici si o sa te taxeze... ! :)))))))
        • +1 (3 voturi)    
          mea culpa, (Joi, 18 februarie 2021, 16:58)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          am uitat să mentionez de fiecare dată ”prezenta postare este un pamflet”. N-are cum să fie mai rău decât în cazurile ”pamfletare” ale lui Mircea Badea sau a ziarului lui Vadim Tudor.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu imi e simpatica Serena Williams (Joi, 18 februarie 2021, 17:57)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Dar e evident un neadevar.

      Conform Forbes, Serena Williams ocupă în acest clasament locul 80 in topul celor mai bigate femei din USA, cu o avere estimată la 225 de milioane de dolari, din care doar cam 88 de milioane sunt direct din tenis.

      Chiar nu o mai intereseaza pe Williams daca mai castiga un milion sau nu din tenis. Nu mai joaca decat pentru a castiga turnee si a dobori acel record. Si nu e nimic rau in asta, Federer, Nadal sau Djokovici pentru ce crezi ca mai joaca? Pentru bani?

      Daca un jucator joaca DOAR pentru bani, motivatia ii dispare foarte repede, dupa ce a strans ceva banuti. Ca e chinul de pe lume sa fii jucator de top. Vezi fotbalistii de la Dinamo, de exemplu.
      • +4 (6 voturi)    
        Atunci ar trebui sa joace pro bono ! (Joi, 18 februarie 2021, 23:35)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        Si cand spun "pro bono" am in vedere sensul exact al expresiei ! Deci nu pe "gratis" ci pt "binele public" ! Or Serena nu a facut asta vreodata si nici nu o va face !
        Ea a jucat pe banijoaca si va juca pe bani pt ca doar asta o mai motiveaza !
        Tot Muratoglu a declarat - si din context reiesea clar ca spunea adevarul - ca Serena nu continua sa joace pt a dobori recorduri intrucat recordul lui Margaret Court de 24 de turnee de grand slam acopera NU DOAR ERA OPEN, in vreme ce cele 23 de turnee de grand slam castigate de Serena, reprezinta recordul adevarat, fiind obtinute EXCLUSIV in turnee profesioniste !
        • +2 (2 voturi)    
          nici eu nu cred (Vineri, 19 februarie 2021, 1:03)

          Dancing Dwarf [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          ca joaca pentru bani. desi e posibil sa aiba o satisfactie in acumularea de avutii, cred ca sunt alte explicatii mai plauzibile.

          eu cred ca joaca pentru recorduri, pentru competitie si pentru bucuria victoriei, ca sa se simta inca tanara, ca sa se simta relevanta, pentru ca este lucrul pe care stie cel mai bine sa il faca in viata si poate nu a gasit satisfactii mai mari in altceva, si mai ales pentru atentia pe care o primeste cat timp e in circuit.
          • 0 (2 voturi)    
            .... (Vineri, 19 februarie 2021, 8:16)

            mahnit [utilizator] i-a raspuns lui Dancing Dwarf

            este un joc pentru profesionisti,deci se joaca pentru bani.
            • +1 (1 vot)    
              acesti profesionisti (Vineri, 19 februarie 2021, 9:57)

              Dancing Dwarf [utilizator] i-a raspuns lui mahnit

              sunt si oameni, cu dorinte, orgolii, slabiciuni, etc
              • -1 (1 vot)    
                ..... (Vineri, 19 februarie 2021, 12:23)

                mahnit [utilizator] i-a raspuns lui Dancing Dwarf

                99%sunt niste dispozitive de lovit mingea spre deosebire de amatori(jucatori de placere) ca D-ta sau altcineva!
                • 0 (0 voturi)    
                  nu exista asa ceva, (Vineri, 19 februarie 2021, 13:39)

                  Dancing Dwarf [utilizator] i-a raspuns lui mahnit

                  oamenii sunt oameni.

                  chiar ei vorbesc despre sentimentele lor, despre placerea de a juca, plang la conferinte sau la ceremonii.

                  Daca Serena (sau Federer) era doar dispozitiv, o (il) vedeai plangand la conferinte (ori la ceremonii de premiere in cazul lui Federer)?
      • -1 (1 vot)    
        eu cred (Vineri, 19 februarie 2021, 11:54)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        ca, asa cum e practica la americani, Serena a fost si este doar un contract de pe urma careia, in afara ei bineinteles, au de castigat o gramada de oameni, o industrie intreaga, in fapt. Prin urmare, pana nu se termina contractul, nici ea nu se retrage.
        • 0 (0 voturi)    
          contractul nu este impus, (Vineri, 19 februarie 2021, 12:42)

          Dancing Dwarf [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          este negociat cu ea si cu siguranta la negociere s-a luat in calcul si optiunea de a se retrage atunci cand nu mai vrea/nu mai poate. Pentru ca are si ea o varsta si, in fond, ea este vedeta si ea decide.

          Ca urmare, nu cred ca nu este si dorinta ei de a juca.
  • +1 (1 vot)    
    ..... (Vineri, 19 februarie 2021, 8:01)

    mahnit [utilizator]

    Efectul unei doze tine cam 8 ore.A doua zi esti terminat!