Australian Open

​VIDEO Naomi Osaka, în finală după ce a învins-o categoric pe Serena Williams

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Joi, 18 februarie 2021, 8:29 Sport | Tenis


Naomi Osaka
Foto: James Gourley / Shutterstock Editorial / Profimedia
​Japoneza Naomi Osaka, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, s-a calificat în finala Australian Open, după ce a învins-o, joi, cu scorul de 6-3, 6-4, pe americanca Serena Williams, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 10.

Osaka s-a impus după un meci care a durat o oră şi 15 minute şi va evolua în ultimul act al competiţiei de la Melbourne cu Jennifer Brady (SUA, locul 24 WTA şi cap de serie numărul 22), care a trecut de Karolina Muchova (Cehia, locul 27 WTA şi cap de serie numărul 25), scor 6-4, 3-6, 6-4.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Naomi Osaka și Serena Williams.


Sportiva japoneză va juca la juca 23 de ani a patra finală de Grand Slam din carieră, după ce s-a impus la Australian Open, în 2019, şi la US Open, în 2018 şi 2020.

Dacă va cuceri trofeul la Melbourne Park, Osaka va urca pe locul al doilea WTA, în timp ce Simona Halep va coborî o poziţie, până pe locul 3.

Halep a fost învinsă, în sferturi, de Serena Williams.

În urma eliminării suferite, jucătoarea americană, în vârstă de 39 de ani, a ratat posibilitatea de a câştiga trefeul de Grand Slam cu numărul 24, cu care ar fi egalat recordul deţinut de Margaret Court.

Osaka a mai oprit drumul Serenei Williams către al 24-lea titlu de Grand Slam, în 2018, când a învins-o în finala US Open, scor 6-2, 6-4. Japoneza conduce acum cu 3-1 în partidele jucate cu Williams, informează News.ro.

Citește și: VIDEO Serena Williams, în lacrimi la conferinta de presă: "Dacă m-aș retrage, nu aș anunța pe nimeni"






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4961 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    Cum am si spus... (Joi, 18 februarie 2021, 8:48)

    Alius [utilizator]

    ..o jucatoare cu cap o va bate pe SW. A fost sa fe Osaka: a alergat-o pe SW mai tot timpul, spre deosebire de S Halep care a preferat ping-pongul. A fost eficienta si a avut serviciul foarte bun.
  • +5 (15 voturi)    
    E nevoie de o masura in toate (Joi, 18 februarie 2021, 9:03)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Nu ajunge succesul de pana acum ? Oricum la 60 de ani nu va mai putea alerga. Bani are, ce-i mai trebuie ? O viata in tenis ? Dar cand mai si traiesti sa te bucuri de progresele facute de copilul tau, nu sa-l plimbi pe la turnee pana la 15 ani, sau sa-l abandonezi cu bona cat timp "mami are treaba".
    • +5 (5 voturi)    
      Muratoglu a declarat ca Serenei ii place sa joace (Joi, 18 februarie 2021, 10:38)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      indiferent daca va mai castiga vreun turneu de grand slam !

      PS. Bezos, Musk de ce nu se retrag pe o insula sa-si traiasca viata fara emotii, fara program de lucru zilnic, fara griji si sa se distreze din cand in cand cu un joc de strategie in care daca ajungi la nivelul final devii... miliardar ?

      PPS. Deci Serenei ii place si vrea sa castige bani multi din putine partide !
  • +1 (3 voturi)    
    din pacate (Joi, 18 februarie 2021, 9:27)

    varavara [utilizator]

    Halep este evident mult sub nivelul lui Osaka si cred ca in acest an va mai pierde pozitii in clasament.
    Principala cauza este, cred, faptul ca nu prea ii mai sta gandul la tenisul de performanta ci la iubit si familie.
    Deci retragerea se apropie...
    • +1 (3 voturi)    
      Daca Osaka invinge in finala trece pe locul II ! (Joi, 18 februarie 2021, 11:32)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui varavara

      Si e greu de crezut ca nu o va bate pe Brady !

      PS. De luni sunt toate sansele deci sa o vedem pe Simona pe locul III in clasamentul WTA !

      PPS. De cati ani buni nu s-a mai vazut in tenisul feminin o jucatoare care la 23 de ani sa aiba in palmares patru turnee de grand slam ! Exact din vremea tineretii Serenei !

      PPPS. Cu toate acestea e de remarcat faptul ca Simona a castigat doua turnee de grand slam celebre, disputate pe suprafete de joc absolut diferite zgura, respectiv iarba, in vreme ce Naomi castiga doar grand slamurile disputate pe hard ! AVANTAJ SIMONA !
  • +4 (6 voturi)    
    Nu-mi... (Joi, 18 februarie 2021, 9:51)

    Nonidem [utilizator]

    Nu-mi pot opri satisfactia ca micuta japoneza a eliminat colosul Wiliams!Mi-ar fi placut mult sa fi fost Halep!Dar, asa-i in tenis!
  • -1 (1 vot)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 18 februarie 2021, 14:52)

    [anonim]

  • +1 (3 voturi)    
    Nici un meci de tenis nu seamana cu altul ! (Joi, 18 februarie 2021, 15:58)

    Cugetator [utilizator]

    Cand joaca intre ele jucatoare de tenis din primele 20 de locuri ale clasamentului , se poate intampla orice. Serena este extrem de puternica , dar a depus mult efort ca sa o invinga pe Halep, mai ales ca era revansa pentru infrangerea dureroasa de la US Open 2019. Efortul Serenei s-a vazut in meciul cu Naomi Osaka care a devenit foarte buna pe hard , dupa ce a fost promovata prin prima victorie contra lui Halep acum cativa ani si a invins-o relativ usor pe Serena. Probabil ca japonoafricana Osaka o va invinge in finala Australian Open pe Brady, desi nimic nu e sigur in tenisul feminin. Iar Simona Halep va reveni cu putere, fiindca are calitatea de A SE REINVENTA !