Ilie Năstase, derapaj la adresa familiei Serenei Williams

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Miercuri, 17 februarie 2021, 19:51 Sport | Tenis


Ilie Nastase
Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro
Ilie Năstase a intervenit cu un derapaj sexist în conflictul dintre Ion Țiriac și familia Serenei Williams, după ce Alexis Ohanian a postat un mesaj în care îl ataca pe miliardarul român după victoria soției sale în fața Simonei Halep la Australian Open, informează Telekom Sport.

​"M-au acuzat şi pe mine de rasism. Pe cine nu acuză ei? Ăla se simte că n-a jucat în viaţa lui tenis. Cred că e fetiţă în casă şi Serena e bărbatul. Aşa cred. De-asta şi răspunde el... Serena n-ar avea treabă cu domnul Ţiriac, în niciun fel", a declarat Năstase, conform Telekom Sport.

Ce a spus Ohanian despre Țiriac

"Bun lucru că nimeni nu-l ascultă pe rasistul, sexistul şi clovnul (n.r. - clovn cu emoticon) de Ion Ţiriac", a scris Ohanian, marţi, redistribuind un tweet al WTA, în care se arată că Serena Williams s-a calificat în semifinala de Grand Slam cu numărul 40 din carieră, transmite News.ro.

Răspunsul lui Ion Ion Țiriac pentru soțul Serenei Williams

Povestea conflictului

La începutul acestui an, Alexis Ohanian a deschis o dispută cu Ion Ţiriac, după ce preşedintele FR Tenis a declarat că jucătoarea americană ar trebui să se retragă, deoarece nici vârsta, nici greutatea nu-i mai permit să joace bine.

"La vârsta asta (n.r. - 39 de ani) şi la greutatea pe care o are acum, nu se deplasează atât de uşor pe cât se deplasa acum 15 ani. Serena a fost o jucătoare senzaţională. Dacă ar avea puţină decenţă, s-ar retrage. Din toate punctele de vedere", a declarat Ţiriac în emisiunea Reţeaua de idoli, de la TVR.

Alexis Ohanian, soţul Serenei Williams, a reacţionat la afirmaţiile fostului tenismen, comentând la o postare cu un articol din presa internaţională, care a preluat declaraţiile lui Ţiriac.

"Pot să spun că nimeni nu dă doi bani pe ce crede Ţiriac", a scris Ohanian.

"A trebuit să caut pe Google... se pare că fata mea de trei ani are mai multe victorii de Grand Slam decât aceast clovn (n.r. - clovn ilustrat prin emoticon)", a continuat el şi după un timp a postat pe contul lui următorul mesaj: "2021 şi nicio reţinere când un clovn rasist/sexist care se exprimă public se ia de familia mea."

Semifinale Australian Open:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9396 vizualizari

  • -9 (41 voturi)    
    cam asa e (Miercuri, 17 februarie 2021, 19:56)

    mmmircea [utilizator]

    onanesian se baga ca musca in lapte, doar sa apara si el in prim plan. Stai sa vezi cand cade in dizgratia surorilor williams ce-o sa pateasca.
    • +16 (24 voturi)    
      Nu inteleg (Miercuri, 17 februarie 2021, 20:18)

      Sofis [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      A declarat dupa un succes ca bine ca Serena nu a ascultat de "sfatul" de a nu mai juca in tenis. Invingand-o net pe Halep sau de fapt pe nr.2 in tenis (putea fi oricine) rautatile ca sa nu zic asa zisele "argumente" lui Tiriac si Nastase (ca Serena n-are ce cauta in tenis) sunt invalidate.

      Raspunsul lui Nastase este halucinant. Cred ca la nivel de soata, ar trebui sa ISI VADA LUNGUL NASULUI, pana la urma el
      - a avut in casa o fosta puscariasa care a stat dupa gratii,
      - a avut in casa o soata care si-a aratat minunatiile in playboy (sa ating si partea de valori traditionale care place lui Nastase)
      - a avut o soata care arata / comporta precum un anumit tipar
      - Nastase a dovedit cat de barbat este in familie prin bataile administrate lui Brigitte (cautati pe net) - asta ca sa fiu si eu acru la fel ca Nastase si sa inteleaga unde greseste.

      Hai sa nu mai gandim ca a tine partea "alor nostri" inseamna sa ne taiem partea din creier responsabila de gandire logica. Si sa invalidam badaranismele in mod special cand vin de la oameni cu vizibilitate. Ca am fost si eu badaran in paragraful anterior poate este mai scuzabil (desi chiar am argumente) cat timp nu reprezint Romania.

      Ilie Nastase NU ARE DREPTUL MORAL sa deschida gura in mod special pe retorica despre care se scrie in articol.
  • +16 (36 voturi)    
    Mda ... (Miercuri, 17 februarie 2021, 19:59)

    Sofis [utilizator]

    Gradul de civilizatie al unui neanderthalian ... care nu intelege ca a fi sportiv inseamna mai mult decat a castiga pe teren ci si sa dea dovada de corectitudine si moralitate si in afara terenului.

    Dle Nastase, incercati ca toate scandalurile dvs. mondene, de la a conduce beat, fara carnet, de a fi in prim planul prsei de scandal sa ramana in granitele tarii. Altfel, pacat de efortul dat pe teren si de aportul de vizibilitate pozitiva facut acum 50 de ani.

    Dovada vie ca atunci cand murim, tragem o ba$ina.
  • +18 (24 voturi)    
    General de carton! (Miercuri, 17 februarie 2021, 20:16)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Minte de carton!
  • -12 (28 voturi)    
    Numai putin.... (Miercuri, 17 februarie 2021, 20:29)

    FortApache [utilizator]

    ...si o sa vedem in tenisul feminin LGBT...atunci Serena va avea oponenti pe calibru...

    Aaaa, si asta inseamna ca sunt rasist sau sexist....ori doar un clovn!?!?

    Imaginati-va pe Serena jucand in turneu cu un "barbat" indecis...

    S-a terminat!!!
    • +12 (22 voturi)    
      Sau (Miercuri, 17 februarie 2021, 21:01)

      Sofis [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

      Cand toti cei fara moralitate, gandire, empatie, intelegere a civilizatiei, fara spirit civic, fara sa inteleaga ceea ce stiinta spune de zeci de ani, care pleaca urechile la barbosi cu crucea intr-o mana, spaga in alta si care trag ocheade la copii, ajung sa isi dea cu parerea pe net ghidati de frica ca poate se transforma.
    • +8 (18 voturi)    
      Si ca sa iti raspund la intrebare (Miercuri, 17 februarie 2021, 21:13)

      Sofis [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

      Din ce scrii tu nu se intelege direct ca esti rasist. Dar se intelege ca iti lipseste atat inteligenta cat si partea de umanitate fata de a accepta pe altul diferit ca tine. De regula asta se traduce prin prostie si rautate. De regula aceste doua "calitati" duc la rasism, sexism deci indirect cred ca da.

      Clovn la propriu cu siguranta nu. Necesita munca, skill, timp. La figurat poate ca da, ca iti place sa iesi in fata cu un senzationalism ieftin apreciat de persoane asemenea tie cu un anumit grad de calitati enumerate mai sus.

      Dar stai linistit. Banuim ca iti place sa te prezinti ca barbatul caucazian (dar caucazian asa cat mai de vest), super potent, care are multe de spus si explicat celor care nu reusesc sa isi imagineze viitorul (nu cumva sa avem LGB sa joace tenis ca se termina). Sunt nenumarate cazuri de LGB de zeci de ani in tenis si nu s-a intamplat nimic, cred ca nu prea intelegi ce inseamna ce infierezi tu acolo in puncte de suspensie si exclamari ... Spune-mi te rog sincer: este ca esti mandru ca esti roman / dac ?
      • -9 (17 voturi)    
        Confuzie... (Miercuri, 17 februarie 2021, 22:08)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Sofis

        Acum sunt convins ca tu confunzi Gay/lesbian cu LGBT, este net gratis, mai studiaza.

        Te prefaci ca nu ai inteles treaba cu tenisul feminin si aparitia "barbatilor" la turnee feminine. Ce nu ai inteles? Faci misto? Eu nu jignesc pricepi?

        Nastase...asa este cum zici tu , nu este in masura sa-si dea cu parerea la faza asta sau parerea lui poate fi ignorata, n-am nici cea mai mica emotie in a-l ignora complet, stie cam toata lumea ce hram poarta...

        Un singur prieten imi zice Batranul Getodac, aici ai nimerit-o. Are o sarma si un raportor cu care, zice el, masoara sau determina pe baza masuratorilor nivelul la care ajungi in viata, eu m-am nascut cica Getodac!!! Mereu ii zic ca face woodoo dar el spune ca e altceva. In sfarsit, a fost tare trist cand am ales sa trec oceanul in USA, dezamagire totala... :)

        Acum fi sincer zi zi-mi daca vrei, ai spus "Banuim ca te prezinti..." tu esti mai multi sau reprezinti cel putin doua persoane cand te adresezi mie? Nu de alta dar sa stiu cum sa te percep apropos de "confuzie" :)
    • +7 (17 voturi)    
      Billie Jean King (Miercuri, 17 februarie 2021, 22:35)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

      Billie Jean King prima tenismena profesionista, face parte din LGBT, si da inseamna ca esti needucat! restu poate le spui din motivul asta.
      Cum au patit arbitri romani, care au fost achitati pe motiv de prostie, ei nu erau rasisti doar needucati.
      Cand te intreb cine ma? si tu zici grasu ala, esti doar needucat nu inseamna ca ai ceva anume cu grasii. Doar ca nu iti dai seama ca jignesti. La fel si cu negru, nu era un termen zis din rautate ci din lipsa de educatie.
      • -4 (10 voturi)    
        Eu raman la parerea mea (Joi, 18 februarie 2021, 0:18)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Adry@n

        Si tu ignori T-ul si faci referire doar la LGB...

        Revin, in momentul acesta numai Serena poate sa faca fata unui T confuz de 100kg si 1.90 cm sa zicem, in tenisul FEMININ pricepi? Si se poate intampla deoarece Mister President Biden a semnat in prima zi de mandat decretul pentru drepturile intregului grup :LGBT.

        In rest fazele cu rasismul , sexismul, educatia :))) Eu traiesc de mult timp in USA unde cuvintele astea s-au Inventat si s-au atribuit drepturi cum nicio tara de pe Planeta asta nu a facut-o si nu este nici cea mai mica problema.

        Daca nici acum nu m-am facut inteles :)))
        • +2 (6 voturi)    
          in statele unite (Joi, 18 februarie 2021, 12:01)

          Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

          Sa vorbesti despre slavi e subiect Tabu. Din pacate in statele unite cuvintele astea s-au perfectionat nu invatat, xenofobia si rasizmul existau inainte sa descopere europenii america.
          Cat despre educatie, :)) nu e un cuvant apopiat de USA, nu numai ca nu a fost inventata in USA dar nici macar nu e inteleasa in USA.
          Abolirea sclaviei, pai USA a fost ultima din tarile civilizate care a facut-o si a fost fortata in urma unui razboi civil. Daca nu se intampla, cred ca sudul tarii concura cu tari precum Mali sau Gana.
          Sa nu imi amintesc cum USA a fost condusa de un xenofob, rasist, pradator sexual in ultimi 4 ani de zile. zeci de femei s-au plans ca au fost agresate sexual, el pe la tv face femeile grase si urate si se lauda ca le apuca de parti intime si e ales presedinte. USA eudcata? :)))
          Betsy DeVos, aleasa sa coduca educatia in USA ea avand interes in charter schools unde a si finantat propriile businessuri. P.S. duduia asta e aia care detine Amway :))))
          Atat de educata e america cat o schema ponzi!
          • +2 (6 voturi)    
            Tenis Feminin (Joi, 18 februarie 2021, 12:56)

            FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Adry@n

            E ok, USA sunt naspa, dar ce facem cu tenisul feminin si parerea mea enuntata anterior?

            Despre asta era vorba parca :)))

            Oamenii platesc bani grei pe loje si bilete in general ca sa priveasca un spectacol feminin...altfel mergeau direct la circ si-i costa muuult mai putin distractia daca doreau.

            Cam asa am inceput discutia aici, apoi daca vrei o parere despre USA ar trebui sa locuiesti acolo macar 3 ani sa te prinzi ce si cum.

            Sper sa intelegi ca oamenii sunt diferiti si la fel si parerile lor, numai comunistii au incercat sa impuna unanimitatea.
  • -6 (28 voturi)    
    Nu de ai nostri ma mir (Miercuri, 17 februarie 2021, 21:18)

    Arminius [utilizator]

    Tiriac are 80 si ceva de ani, Nastase e trecut bine de 70. Pot sa greseasca, dar sotul Serenei (o uriasa sportiva) este inspaimantator. Il acuza pe Tiriac de sexism si rasism. Unde a spus Tiriac ceva de sex sau rasa? Omul uita ca e un alb ai caror parinti au nedreptatit negrii sute de ani, ceea ce e impardonabil. Ca doar nu i-a tinut tata in sclavie in Romania. Cat despre sexism, nu-i este rusine ca o pune pe Serena la munca in timp ce el se lafaie in loja? Adica sa profiti in maniera asta? Dupa care te mai dai si in spectacol. La munca!
    • +5 (17 voturi)    
      e sexist (Miercuri, 17 februarie 2021, 22:27)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

      De ce nu-i spune lu Federer sa se lase de tenis tiriac? de ce spune ca serena e grasa si maimulta aia de nastase zice de copil si ea ca seamana cu o maimuta?
      Cum adica "el uita ca e alb?" pai tre sa se comporte ca un patron de sclavi sau cum adica? nu toti albii de pe planeta asta sunt xenofobi si rasisti. SI invata-ti istoria tarii ca tiganii au fost tinuti in sclavie in principate peste 400 de ani.

      Deci senili astia doi au voie sa ii jigneasca sotia si copilu si el tre sa se uite ca vezi doamne e alb si tre sa participe la linsaj!
  • +12 (14 voturi)    
    ca musca la... (Miercuri, 17 februarie 2021, 22:01)

    Filbert [utilizator]

    Cum sa lipseasca nastase cind e saminta de scandal?! Partea buna e ca poate ia o pauza de citeva zile din 'fragezirea' nevestei numaru'...5, cred, mai respira si aia un pic.
  • +8 (10 voturi)    
    ...... (Joi, 18 februarie 2021, 8:20)

    mahnit [utilizator]

    nu se mai fac controale antidopping in tenis?
  • -2 (8 voturi)    
    mongolul (Joi, 18 februarie 2021, 9:13)

    mongolul [utilizator]

    ai sa spunem adevarul: Serena este favorita feminizdelor; a castigat -cel putin cu Simona- cu arbitrii; nimeni nu are curaj sa se opuna; Tiriac are dreptate: daca ar avea un pic de bun simt (macar un pic) s-ar retrage; dar si feminizdele care o sustin sunt la fel de nesimtite; iar clovnul ala pe post de sot, e doar gluga de coceni.
  • +8 (8 voturi)    
    Ilie Năstase este un bădăran. (Joi, 18 februarie 2021, 10:16)

    asavreau [utilizator]

    Prea mult mediatizat. Dacă nu-i capabil să spună o frază inteligentă, Ilie Năstase trebuie lăsat în negura uitării.
    • +2 (4 voturi)    
      Romanii au atat de putine (Joi, 18 februarie 2021, 11:40)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      personalitati notabile, incat tin de cele pe care le au atata timp cat traiesc. In America nu mai auzi de niciun jucator de tenis din generatia lui Ilie. Fost pompier, crescut in mediul cazon, badaran si incult, el n-are cum sa fie altceva in relatiile cu oamenii din jur. El atat a facut in viata: a dat intr-o minge.
  • +6 (8 voturi)    
    adevarul (Joi, 18 februarie 2021, 11:18)

    IpseAnton [utilizator]

    Adevarul e ca Ilie a cam luat-o pe ulei sau a baut gaz. S-a transformat intr-un catelus care latra la cine se apropie de stapin. Pacat, a fost mare jucator si isi distruge incet, incet reusita din tenis. Sa stea in banca lui, si, mai ales sa nu uite de birna din ochii lui: violentele fat de femei.