Răspunsul lui Ion Ion Țiriac pentru soțul Serenei Williams

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Marţi, 16 februarie 2021, 18:49 Sport | Tenis


Ion Ion Tiriac
Foto: Twitter
Ion Ion Țiriac i-a răspuns lui Alexis Ohanian, prin intermediul unei scrisori postate pe Twitter, după ce soțul Serenei Williams l-a atacat din nou pe tatăl său în urma victoriei obținute de americancă în fața Simonei Halep la Australian Open.

Mesajul fiului miliardarului român pentru soțul Serenei Williams

"Către soțul doamnei Williams,

Am citit mesajul postat de dumnevoastră pe twitter, cu un mix de neîncredere și dezgust. Numele Țiriac are o tradiție de 70 de ani în lumea sportului și Gentleman-ul la care faceți dumnevoastră referire a scris câteva capitole importante în cartea tenisului mondial, în ultimele decenii. Acest om bun, fost jucător, antrenor, manager sau organizator de turnee, căruia dumnevoastră îi aruncați cuvinte grele, a fost unul dintre cei mai puternici avocați ai acestui sport și încă este, la vârsta de 82 de ani.

Respectul pe care noi i-l purtăm doamnei Williams este unul imens. Așa și trebuie să fie. Ea va rămâne în istorie drept una dintre cele 20-25 de persoane care au contribuit la dezvoltarea acestui sport. Are o personalitate care deschide uși pentru generațiile mai tinere de atleți, din toate sporturile. Din toate aceste motive, noi îi suntem recunoscători.

Domnule Williams, singurul motiv pentru care voi răspunde mesajului dumnevoastră total deplasat este acela că vorbele sunt ușor interpretate în ziua de azi, prin intermediul multitudinii de platforme existente. Discursul liber nu trebuie să fie greșit înlocuit cu defăimarea gratuită. În umila mea opinie, și voi folosi un citat foarte bine cunoscut „odată cu puterea vin și marile responsabilități”. Ca soț al doamnei Willims, dumnevoastră nu reprezentați numai propia opinie când vorbiți despre sport, ci și vocea unui simbol. Ar fi o adevărată rușine să periclitați imaginea unei legende, din cauza unor mesaje emoționale postate pe twitter.

Sper ca prin intermediul acestor câtorva propoziții să aduc o urmă de înțelepciune în viitoarele dumnevoastră declarații publice. Poate și ceva respect pentru un om independent, un adevărat iubitor al tenisului și care a contribuit la ridicarea acestui sport. Felicitări Serenei, o victorie meritată. Să mergi tot înainte și să scrii istorie în cariera ta minunată!", a scris Ion Ion Țiriac.

Ce a spus Ohanian despre Țiriac

"Bun lucru că nimeni nu-l ascultă pe rasistul, sexistul şi clovnul (n.r. - clovn cu emoticon) de Ion Ţiriac", a scris Ohanian, marţi, redistribuind un tweet al WTA, în care se arată că Serena Williams s-a calificat în semifinala de Grand Slam cu numărul 40 din carieră, transmite News.ro.

Povestea conflictului

La începutul acestui an, Alexis Ohanian a deschis o dispută cu Ion Ţiriac, după ce preşedintele FR Tenis a declarat că jucătoarea americană ar trebui să se retragă, deoarece nici vârsta, nici greutatea nu-i mai permit să joace bine.

"La vârsta asta (n.r. - 39 de ani) şi la greutatea pe care o are acum, nu se deplasează atât de uşor pe cât se deplasa acum 15 ani. Serena a fost o jucătoare senzaţională. Dacă ar avea puţină decenţă, s-ar retrage. Din toate punctele de vedere", a declarat Ţiriac în emisiunea Reţeaua de idoli, de la TVR.

Alexis Ohanian, soţul Serenei Williams, a reacţionat la afirmaţiile fostului tenismen, comentând la o postare cu un articol din presa internaţională, care a preluat declaraţiile lui Ţiriac.

"Pot să spun că nimeni nu dă doi bani pe ce crede Ţiriac", a scris Ohanian.

"A trebuit să caut pe Google... se pare că fata mea de trei ani are mai multe victorii de Grand Slam decât aceast clovn (n.r. - clovn ilustrat prin emoticon)", a continuat el şi după un timp a postat pe contul lui următorul mesaj: "2021 şi nicio reţinere când un clovn rasist/sexist care se exprimă public se ia de familia mea."

Semifinale Australian Open:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















48916 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    ! (Marţi, 16 februarie 2021, 18:52)

    chiuaua [utilizator]

    Asteptam acum si raspunsul sotului
    ...si tot asa....
    ce frumos....
  • +17 (27 voturi)    
    ... (Marţi, 16 februarie 2021, 19:04)

    tirolez [utilizator]

    Tipic personalitatilor manipulatoare, ei incep sa jigneasca si daca li se raspunde incep sa se victimizeze, ideal "by proxy".
    Imi pare rau, dar gentleman si Tiriac nu au loc in aceeasi propozitie. El a inceput primul sa jigneasca o femeie ca fiind grasa si prea batrana. Asta face o persoana educata?
    Clovn totusi nu e , il confunda cu Nastase.
    • -3 (17 voturi)    
      Nu e clovn (Marţi, 16 februarie 2021, 19:16)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      E un batran senil si atat.Nastase af fi bagat o gluma si gata,el chiar putea sa spuna o gluma.Asa a glumit si de Sorana .
    • +6 (14 voturi)    
      Nici rasist ! (Marţi, 16 februarie 2021, 19:41)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      In schimb tiriplicul pletos ( si-a lasat parul sa-i creasca !) este intradevar "domnul Williams" !

      PS. Asta a fost tare ! Cred ca si acum o mai simte ohanesian asta ! :)))
    • -1 (9 voturi)    
      Trist dar adevarat (Marţi, 16 februarie 2021, 19:59)

      karryne [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Putea sa zica simplu "Ne cerem scuze".

      Dar nu, tot ciobanul care a sarit primul cu insulte e victima, n-a inteles cel insultat cum sta treaba: cand i-a zis ca-i grasa si daca ar avea demnitate s-ar retrage, era evident ca ce vrea sa spuna este: ii purtam un respect imens!

      Doamne ce tarani ...
    • 0 (2 voturi)    
      ion ion tiriac mai bine ai avea grija de taicatau. (Miercuri, 17 februarie 2021, 14:22)

      dezamagitul [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Daca Batranul s-a fosilizat si nu mai stie ce zice te si i-i insulta pe toti va rog aveti grija de el si tineti-l inchis in casa cum au facut si urmasi lui iosif constantin dragan. Dupa ce insulta pe altii tot voi parvenitii sante-ti ofensati. Niet cultura. Da urmasule tinut in puf are o traditie de peste 70 de ani de invarteli si afaceri in colaborare cu securitatea si cu partidele de la putere incepan cu comunistii pana in zilele noastre. De ce a fost lasat sa faca trafic cu valuta doar el in timp ce pe noi ne inchidea daca aveam un dolar sau alta valuta. De cate ori l-am vazut prin Poiana Brasov impreuna cu prim secretarii si cu marii stabi ai securitatii. Si te rog sa ne spui noua celor care nu aveam posibiltatile pe care le-ati avut voi cei crescuti in puf,I-ti mai aduci aminte cand te plictisea-i de nemunca te droga-i de saracul taicat-au trebuia sa intervina ca sa te scape , doar voi nu va puteati amesteca cu noi sarantocii. Crezi ca nu stim de unde este sursa averilor lui taicatau , beneficile care le avea de la statul comunist chiar si dupa 1989. Daca rascoliti rahatul va pute si voua. Si sa ne spui si noua celor care am muncit cinstit si tot saraci am ramas. Care sant avantajele de care ne-am bucurat noi din activitatile lui taicatau.
  • +2 (18 voturi)    
    Ion x 2 (Marţi, 16 februarie 2021, 19:06)

    DonBosco [utilizator]

    Parca baiatul asta era cu cocaina, cu distractiile, a prins glas? Il si face pe bietul sot al Serenei "Mr. Williams".

    Un singur lucru daca ar sti oamenii astia, sa isi mai ceara si scuze cand fac o prostie si gresesc.

    Sa zici ca nu se misca la 39 de ani ca la 15 e constatarea unui fapt. Sa insinuezi ca e indecent sa se retraga, e o mizerie.

    Daca isi cerea public scuze pentru enormitatea spuse, era gentlemanul care se pretinde. Dar nu si nu. Si Ohanian ala e un imatur care il baga in seama pe Tiriac - desi pretinde ca nu stie cine e, dar si astia nu se lasa si vor sa arate cat sunt de cizme in realitate, iar toata atmosfera fina prin care se misca e doar un praf in ochi.
    • -2 (14 voturi)    
      daca (Marţi, 16 februarie 2021, 19:37)

      CNBC [utilizator] i-a raspuns lui DonBosco

      Si daca era cu cocaina era pe banii tai ca nu inteleg la ce te referi ? Daca bei o bere, fumezi un joint, sau tragi pe nas este fix treaba ta, nu ma intereseaza ce faci tu in spatiul tau privat cu propriul corp. De unde catalogarea asta referitoare la ce baga fiecare in el ?
  • +3 (13 voturi)    
    Tiriac jr. (Marţi, 16 februarie 2021, 19:32)

    Robin_W [utilizator]

    a devenit purtator de cuvant al tenisului de cand o cunoaste mai bine pe Sorana...
    De ce nu a intervenit imediat ce Tiriac sr. a luat-o pe aratura la adresa Serenei?

    Tu, fiul unui om bun, fost jucător, antrenor, manager sau organizator de turnee - avantaj Tu!
    El, investitor si businessman in valoare de $ 40 milioane USD casatorit cu o castigatoare a 23 Grand Slams care la 40 ani i-a dovedit lui tac'tu ca inca poate... - avantaj EL...
    "ca asa-i in tennis" - vorba lui Toma Caragiu
    • +2 (6 voturi)    
      Muratoglu a avut o declaratie interesanta (Marţi, 16 februarie 2021, 20:32)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Robin_W

      (parca alaltaieri)! A spus ca Serena vrea sa joace meciuri, nu vrea neaparat sa castige turnee de grand slam ! Subtextul e clar : Poate ca nu mai poate castiga un grand slam pt ca trebuie sa invingi in 13 zile 7 jucatoare, pe masura ce avansezi in competitie, tot mai tari, dar poti castiga bani multi jucand putine partide si a dovedit ca asta poate !

      Tiriplicul de ohanesian inca nu a dovedit nimic cata vreme Serena nu a ajuns in finala, daramite sa o castige. In schimb Muratoglu nu a mintit : Serena a jucat 5 partide si a castigat juma de milion de $ !

      PS. Avantaj Serena !
      • +1 (1 vot)    
        Is not about money! (Miercuri, 17 februarie 2021, 17:05)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Is the love for the game. Tenisul e unul din sporturile addictive. Ca fumatul, odata ce ai inceput sa joci, e extrem de greu sa te lasi, daca nu imposibil pt unii.
        • -1 (1 vot)    
          Parol Moncher ! :)) (Miercuri, 17 februarie 2021, 18:38)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

          :)))))))))))))))))))))))
  • 0 (10 voturi)    
    Alba ca zapada (Marţi, 16 februarie 2021, 20:08)

    yol [utilizator]

    isi apara tatal in cel mai manelistic mod posibil.:))))
    Lautarii narcomani!
  • +5 (9 voturi)    
    Dezamagitor (Marţi, 16 februarie 2021, 20:29)

    andypandy [utilizator]

    In toata povestea asta am ramas dezamagit de dl Tiriac care a uitat de 2 lucruri esentiale in sport ... fair play si respect fata de partenerul de joc
  • -1 (5 voturi)    
    ion ion ionelule (Marţi, 16 februarie 2021, 21:31)

    Coco Whistle [utilizator]

    cine naiba isi pune de doua ori numele in acceasi propozitie?ah, parca cei cunoscuti ca rednecks?
  • +3 (3 voturi)    
    Cine-i proxy? (Miercuri, 17 februarie 2021, 8:45)

    Nissan [utilizator]

    Fiul da o replica. Nu inseamna ca taica-su il foloseste si prin el ataca. E o simpla solidaritate de familie. Sa nu zapacim poporul cu tratate de psihiatrie.
    • +1 (1 vot)    
      Solidaritate cu un marlan! (Miercuri, 17 februarie 2021, 17:06)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Nissan

      Daca avea minte, tacea din gura, dar nah, fiu de bogatan, not self made man!!!
  • -2 (4 voturi)    
    Sper ca Osaka... (Miercuri, 17 februarie 2021, 11:42)

    periscop [utilizator]

    ...să tranșeze situația: să o înfrângă pe Serena și s-o trimită acolo unde-i este locul: în istoria (și nu în isteria) tenisului.
  • 0 (0 voturi)    
    Ceartă la gura cortului (Miercuri, 17 februarie 2021, 14:30)

    anton_carpati [utilizator]

    între doi întreținuți.
  • 0 (2 voturi)    
    dupa victoria Serenei (Miercuri, 17 februarie 2021, 18:02)

    DiDiRo [utilizator]

    contra Simonei, Tiriac daca nu ar fi senil ar trebui sa mearga in fata tipei si sa-si ceara scuze, bravo fata cu victoria asta mi-ai tras o palma de uite unde am ajuns. Asa ar face un gentilman.