Naomi Osaka este prima semifinalistă de la Australian Open, ediția 2021, iar la finalul partidei cu Su-Wei Hsieh a vorbit despre ceea ce urmează pentru ea la Grand Slam-ul de la Melbourne. Fostă lideră mondială, nipona a făcut o declarație surprinzătoare despre un posibil duel cu Simona Halep.

Simona HalepFoto: James Gourley / Shutterstock Editorial / Profimedia

Ce spune Osaka despre un posibil meci cu Halep

"Halep, nu prea îmi place să joc împotriva ei. Este jucătoare cu adevărat dificilă, o jucătoare care returnează mingea de fiecare dată.

Pentru mine este cu siguranţă o bătălie psihică şi fizică. Bineînţeles, acelaşi lucru este valabil şi pentru Serena. Ea este Serena, o persoană de care mă simt foarte intimidată când o văd de cealaltă parte a terenului.

Dar, da, cred că meciul lor din seara aceasta va fi foarte distractiv", a declarat Osaka, după victoria din sferturi, cu Su-Wei Hsieh.

Naomi Osaka a trecut fără mari bătăi de cap de Hsieh, scor 6-2, 6-2, după un meci de o oră și 6 minute.

Barty/Muchova vs Brady/Pegula.

Simona Halep vs Serena Williams va avea loc marți, de la ora 10:00, urmând să fie LiveText pe HotNews.ro și în direct pe Eurosport.