Kaia Kanepi, jucătoarea de care Simona Halep a recunoscut că se teme cel mai mult, a fost eliminată în turul trei de la Australian Open.

Kaia KanepiFoto: Jason Heidrich / Zuma Press / Profimedia

Kanepi (65 WTA) a fost învinsă de croata Donna Vekic (33 WTA), scor 5-7, 7-6(2), 6-4, după o partidă care a durat două ore și 37 de minute.

Estonianca în vârstă de 35 de ani a condus cu 3-0 în setul secund și a ratat o minge de meci la scorul de 7-5, 5-4 (40-30).

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Donna Vekic și Kaia Kanepi.

În turul următor, Donna Vekic o va întâlni pe Jennifer Brady (SUA, 24 WTA), care a învins-o pe Kaja Juvan (Slovenia, 104 WTA), scor 6-1, 6-3.

Kaia a produs o mare surpriză la actuala ediție de la Melbourne: a trimis-o acasă pe Sofia Kenin, campioana en-titre de la AO.