Karolina Pliskova a fost eliminată încă din turul trei de la Australian Open, a șasea favorită pierzând meciul jucat împotriva prietenei sale Karolina Muchova (27 WTA), scor 7-5, 7-5.

Karolina PliskovaFoto: Jason Heidrich / Zuma Press / Profimedia

Muchova a câștigat primul set realizând break-ul decisiv în al 11-lea game și salvând alte două mingi de break ale adversarei în game-ul următor.

Pliskova a condus cu 5-0 în setul secund, a făcut rost de două mingi de set la scorul de 5-4, dar nici acest lucru nu a fost suficient: locul 6 mondial a terminat partida cu 10 duble greșeli (este cunoscută pentru serviciul său, fiind o jucătoare înaltă) și a comis nu mai puțin de 40 de erori neforțate, iar Muchova a obținut calificarea în sferturi.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Muchova și Pliskova.

Pentru un loc în semifinale, Karolina Muchova se va duela cu Elise Mertens (Belgia, favorită 18), care a trecut de Belinda Bencic (Elveția, cap de serie nr. 11), scor 6-2, 6-1.