Ashleigh Barty a reușit o adevărată demonstrație de forță în runda inaugurală de la Australian Open, lidera mondială trecând de Danka Kovinic (82 WTA) după un meci de doar 44 de minute. Barty nu a cedat vreun game (6-0, 6-0), iar șapte dintre acestea au fost câștigate la zero...

Ashleigh BartyFoto: James Gourley / Shutterstock Editorial / Profimedia

Barty a reușit să câștige primul set după doar (!) 19 minute, scor 6-0. Nu sunt multe de spus despre o asemenea manșă, una în care lidera mondială a cedat doar patru puncte...Neverosimil.

Lucrurile nu s-a schimbat prea mult nici în al doilea set, unul câștigat tot la zero.

Danka a reușit să termine partida cu 10 puncte (!) câștigate, o dispută de 44 de minute pe care, cel mai probabil, nu o va uita toată cariera...

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Barty și Kovinic.

De știut despre victoria uluitoare a lui Ashleigh Barty:

• 7 dintre cele 12 game-uri au fost câștigate la zero.
  • Ashleigh nu a pierdut vreun punct în primele patru game-uri.
  • Total puncte câștigate: 50-10 pentru Barty.
  • Puncte câștigate la fileu: 6/6 (100%) vs 0/5.
  • Puncte jucate cu serviciul: 27. Câștigate: 24.
  • Puncte jucate la retur: 33. Câștigate: 24.

În turul al doilea, Barty o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Sara Sorribes Tormo (64 WTA) și Daria Gavrilova (387 WTA, wild card).