Mihaela Buzărnescu (137 WTA) și Patricia Țig (56 WTA) au fost învinse, duminică, în primul tur al turneului Gippsland Trophy (Melbourne).

Buzărnescu a fost dominată categoric de Daria Kasatkina. Rusoaica, aflată pe locul 71 WTA, s-a impus cu scorul de 6-1, 6-1, după un meci care a durat ceva mai mult de o oră. Pentru un loc în optimi, Kasatkina se va confrunta cu Polona Hercog (Slovenia, 49 WTA).

Meciul Patriciei Țig cu Timea Babos (115 WTA) a fost unul mult mai echilibrat. Sportiva din Ungaria a câștigat, scor 7-6(5), 6-3, după două ore de joc. În turul secund, Babos o va întâlni pe Caroline Garcia (Franța, 44 WTA).

Pentru participarea pe tabloul de simplu, Buzărnescu și Țig vor primi câte un punct WTA şi premii în valoare de 3.000 de dolari.

Tot în turul întâi, Irina Camelia Begu (79 WTA) se va duela cu Saisai Zheng (42 WTA).

Au avut loc până în acest moment:

Anastasia Potapova (Rusia) vs Whitney Osuigwe (SUA)6-3, 6-0

Kaia Kanepi (Estonia) vs Astra Sharma (Australia) 1-6, 7-5, 6-2

Darya Kasatkina (Rusia) vs Mihaela Buzarnescu (România) 6-1, 6-1

Polona Hercog (Slovenia/favorită 15) vs Margarita Gasparyan (Rusia) 2-6, 6-3, 6-3

Aliaksandra Sasnovich (Belarus) vs Lesia Tsurenko (Ucraina) 3-6, 6-4, 6-4

"Gippsland Trophy" se dispută la Melbourne, în perioada 31 ianuarie - 6 februarie 2021. Competiția are loc pe hard, pe tabloul principal sunt 64 de sportive, iar premiile sunt în valoare totală de $565.530.

Simona Halep este cap de serie numărul unu, iar pe lista favoritelor urmează Naomi Osaka (2), Elina Svitolina (3) și Aryna Sabalenka (4). Turneul australian face parte din categoria "500".

S-ar putea să te mai intereseze și:

Gippsland Trophy: Anastasia Potapova, adversara Simonei Halep din turul secund

Yarra Valley Classic: Ana Bogdan, victorie categorică în primul tur / Urmează duelul cu Ashleigh Barty