Ilie Năstase și explicația reacției dure a soțului Serenei Williams: "Au o problemă cu românii"

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 5 ianuarie 2021, 10:53 Sport | Tenis


Ilie Nastase
Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro
Declarația lui Ion Țiriac despre retragerea Serenei Williams din tenis a făcut înconjurul lumii, iar replica lui Alexis Ohanian (soțul sportivei) nu s-a lăsat prea mult așteptată. În acest scandal a intervenit și Ilie Năstase, fostul lider al ierarhiei ATP având o explicație pentru reacția familiei campioanei din SUA.

FOTO Scandalul continuă: Cum îl ironizează soțul Serenei Williams pe Ion Țiriac

Ce spune Ilie Năstase

"Dacă nici ceea ce spune domnul Ţiriac despre tenis nu mai contează, înseamnă că am luat-o razna cu toţii. Serena până la urmă se poate retrage când vrea ea, este strict problema ei. Dar eu cred că domnul Ţiriac cam are mare dreptate" - Ilie Năstase pentru Telekom Sport.

"Au o problemă cu românii"

"Şi în ultima vreme, cam multă lume susţine că Serena ar trebui să se retragă. Legat de această postare a soţului ei, nu mi se pare normală. De fapt cred că ei au o problemă cu românii, altfel nu-mi explic", a completat Ilie Năstase pentru sursa citată.


"E clar că nimeni nu dă doi bani pe ceea ce spune Țiriac", a scris Alexis Ohanian pe Twitter.


Serena Williams a împlinit 39 de ani pe 26 septembrie. De-a lungul carierei, sportiva din SUA a câștigat de 7 ori Australian Open (2003, 2005, 2007, 2009, 2010, 2015, 2017), de trei ori Roland Garros-ul (2002, 2013, 2015), de 7 ori Wimbledon-ul (2002, 2003, 2009, 2010, 2012, 2015, 2016) și de șase ori US Open-ul (1999, 2002, 2008, 2012, 2013, 2014).

De știut:

Ultimul titlu de Grand Slam câștigat de Serena Williams a fost în 2017, la Australian Open. De la acel moment, sportiva din SUA a devenit mamă, iar după acest moment important din viața ei a mai bifat alte 4 finale de turnee majore, toate pierdute: Wimbledon 2018 (cu Angelique Kerber), US Open 2018 (cu Naomi Osaka), Wimbledon 2019 (cu Simona Halep) și US Open 2019 (cu Bianca Andreescu).

Clasamentul titlurilor de Grand Slam:

1 Margaret Court 24
2 Serena Williams 23
3 Steffi Graf 22
4 Helen Wills Moody 19
5 Chris Evert / Martina Navratilova 18 etc.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16049 vizualizari

  • +14 (34 voturi)    
    Mosii astia (Marţi, 5 ianuarie 2021, 11:03)

    ClaudeL [utilizator]

    S-au senilizat complet. Adica e deplasat cel care a sarit sa isi apere sotia de afirmatiile unuia care isi da cu parerea privitor la decenta ei si la deciziile privitoare la propria ei cariera.
    Clar au ceva cu romanii Serena si sotul ei. Nu mai pot de grija lor.
    Ce urat imbatranesc unii
    • +10 (14 voturi)    
      Mai mult! (Marţi, 5 ianuarie 2021, 12:39)

      patrick_higher [utilizator] i-a raspuns lui ClaudeL

      Atacarea Serenei pe motiv de... vârstă și greutate e halucinantă! Sportiva asta e emblematică pentru sportul mondial, n-a avut rivală aproape 20 de ani, ea și dacă moare mâine va rămâne în memoria oamenilor și peste sute de ani; în schimb, moș brișcă dacă dispare mâine, poimâine se sfâșie rudele pe averea lui, iar peste un an mormântul îi va fi în paragină.
      (Las deoparte tâmpeniile crase debitate de unii și alții despre „favorizarea” Serenei, sunt oameni care n-au habar de sport și n-au făcut o zi de activitate sportivă oficială nici măcar în România, nu mai vorbesc de nivel internațional. Dacă cineva crede că turneele de Mare Șlem se câștigă pe „protecții” sau pe „pile” (și încă de 23 de ori!) e un caz psihiatric fără speranță. Mai devreme sau mai târziu, cei care au trișat au fost îndepărtați din sport imediat, chiar dacă s-au numit Lance Armstrong, Ben Johnson, Ryan Lochte, Marion Jones sau... Maria Șarapova).
    • +3 (3 voturi)    
      Năstase are o problemă cu bunul simț. (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 7:48)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ClaudeL

      La fel și Țiriac.Nu i-am văzut antrenați în nici-o acțiune umanitară.Petreceri cu fete,cât mai tinere,dornice de afirmare și acceptare a mofturilor unor boșorogi impertinenți.
  • +14 (26 voturi)    
    ... (Marţi, 5 ianuarie 2021, 11:06)

    tirolez [utilizator]

    mai degraba tiriac si nastase au o problema cu Serena, ca nu ea incepe discutiile, ei se tot baga in seama. De ce nu face Tiriac declaratii si despre Svetlana Kuznetsova? Sau despre Venus, ca e si mai in varsta decat Serena si a cam ajuns ciuca batailor. Dar nu, ei au ce au cu Serena.
    • -13 (17 voturi)    
      Tu vezi cum arata Serena? (Marţi, 5 ianuarie 2021, 12:05)

      cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      O jignire la adresa sportului.
      • +6 (8 voturi)    
        tenisul.. (Marţi, 5 ianuarie 2021, 12:34)

        Dancing Dwarf [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

        ..nu e concurs de miss.. indiferent cum arata, Serena face performanta. Si chiar de nu ar face, e chiar problema ei cand se retrage. Tiriac si Nastase sunt niste neciopliti.
  • +6 (24 voturi)    
    Cite titluri areTiriac fata de Serena? Oare cu ce (Marţi, 5 ianuarie 2021, 11:07)

    D-or [utilizator]

    il incurca Serena?
    • -4 (16 voturi)    
      Ce legatura au titlurile? (Marţi, 5 ianuarie 2021, 11:21)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Tiriac nu prea are, dar Nastase are destule.
      • +11 (15 voturi)    
        Așa-i, (Marţi, 5 ianuarie 2021, 11:52)

        patrick_higher [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        titlurile nu au legătură.
        Mojicia însă are. Poți avea 1000 de titluri, dacă ești grobian tot degeaba e. Mai mult, îi face un imens rău chiar Simonei (și celorlalte sportive românce) prin comportamentul ăsta.
        • +4 (4 voturi)    
          Clar ca a fost mojic (Marţi, 5 ianuarie 2021, 12:32)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui patrick_higher

          Spuneam ca titlurile nu au nicio legatura.
  • +12 (16 voturi)    
    LOL (Marţi, 5 ianuarie 2021, 11:32)

    mescaline [utilizator]

    Se vede smecheria lui Nastase, cam asta e partitura de interpretat in secolul asta. Gura care nu tipa, nu primeste.

    Macar la asta sa-si foloseasca si poporul asta trecutul "glorios" si asocierea pana la confuzie cu conlocuitorii, autovictimizarea e profitabila si argumentul suprem in orice disputa.
  • +5 (7 voturi)    
    proști! (Marţi, 5 ianuarie 2021, 12:27)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    cu românii proști!
    matale sunteți reprezentativ!
  • +6 (8 voturi)    
    Degeaba (Marţi, 5 ianuarie 2021, 12:55)

    IpseAnton [utilizator]

    Margaret Court tot acolo va ramine!
  • +6 (8 voturi)    
    daaa clar ca Serena are (Marţi, 5 ianuarie 2021, 13:51)

    Hans Metter [utilizator]

    o problema cu romanii... :)))) te buseste rasul nu altceva... pun pariu ca nici nu stie unde e tara asta pe harta, daramite sa aiba o pb cu ea... E ca si cum ai spune ca simona halep are o pb cu kiribatienii (habar nu am daca asa se zice :) )
  • +5 (5 voturi)    
    Da,au o problema.... (Marţi, 5 ianuarie 2021, 17:59)

    gigiN [utilizator]

    ... cu romanii idioti!!!