Irina Bara (116 WTA și cap de serie nr. 2) și Laura Paar (198 WTA, cap de serie nr. 11) s-au calificat, sâmbătă, în ultimul tur al calificărilor din cadrul turneului WTA de la Linz.

Irina BaraFoto: Rob Prange / Shutterstock Editorial / Profimedia

Bara a avut nevoie de două ore și 33 de minute pentru a trece de Katharina Gerlach (Germania, 243 WTA), scor 2-6, 6-3, 6-4. Pentru un loc pe tabloul principal, Irina va trebui să treacă de Jana Fett (Croația, 235 WTA).

După două ore și 15 minute de joc, Paar a profitat de abandonul adversarei în setul decisiv al partidei, la scorul de 5-7, 7-5, 2-0 pentru româncă. În ultimul tur al calificărilor, Laura o va întâlni pe Oceane Dodin (Franța, 114 WTA), principala favorită a calificărilor.

​Turneul "Upper Austria Ladies Linz" (de categorie International) are loc în perioada 9-15 noiembrie și are premii totale în valoare de $202.250. Ultima campioană este Cori Gauff (a fost primul titlu WTA din cariera sa).