Jucătoarea cehă de tenis Karolina Pliskova, locul 6 mondial, a anunţat, miercuri, despărţirea de antrenorul Daniel Vallverdu, informează lequipe.fr.

Pliskova colabora cu tehnicianul venezuelean din noiembrie 2019.

De atunci, ea a câştigat turneul de la Brisbane, de la începutul anului, şi a pierdut finala turneului de la Roma, în faţa Simonei Halep, după ce a abandonat la scorul de 0-6, 1-2.

La US Open şi la Australian Open, Pliskova nu a trecut de turul al doilea, în timp ce la Australian Open a fost eliminată în turul al treilea.

Soţul şi managerul jucătoarei cehe, Michal Hrdlicka, a precizat că Pliskova îşi doreşte un antrenor cu normă întreagă, deoarece Vallverdu îl pregătea în paralel pe tenismenul elveţian Stan Wawrinka.

În vârstă de 34 de ani, Daniel Vallverdu a mai colaborat cu britanicul Andy Murray, cu cehul Tomas Berdych, cu bulgarul Grigor Dimitrov şi cu argentinianul Juan Martin del Potro, informează News.ro.