Simona Halep s-a infectat cu coronavirus

de Red. Sport     HotNews.ro
Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 14:05 Sport | Tenis


Simona Halep
Foto: Rob Prange / Shutterstock Editorial / Profimedia
Jucătoarea de tenis Simona Halep a anunțat, pe contul ei de Twitter, că s-a infectat cu noul coronavirus.

”Salutare tuturor, vreau să anunț că am fost testată pozitiv cu Covid-19. M-am auto-izolat acasă și recuperarea merge bine, cu simptome ușoare. Mă simt bine... vom trece cu bine prin asta împreună”, a spus jucătoarea română.


Halep a anunțat, după Roland Garros, că nu va mai juca în meciuri oficiale anul acesta.

Sezonul 2020 a fost unul mult mai scurt pentru toate jucătoarele din circuitul WTA, pandemia de coronavirus dând peste cap toate planurile.

În acest an, Halep a disputat 26 de meciuri oficiale, dintre acestea câștigând 23.

Au învins-o pe Simona: Aryna Sabalenka (sferturi, Adelaide), Garbine Muguruza (semifinale, Australian Open) și Iga Swiatek (optimi, Roland Garros).

Halep va încheia stagiunea cu 3 titluri câștigate: Dubai, Praga și Roma.

Simona Halep în circuitul WTA:

2020: 23-3 (victorii/înfrângeri) / $1.937.890 bani câștigați din tenis
2019: 43-17 / $6.962.442
2018: 46-11 / $7.409.564
2017: 45-17 / $5.275.227 etc.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















39773 vizualizari

  • -41 (65 voturi)    
    Gata (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 14:06)

    Nyk1 [utilizator]

    S-a încheiat cariera ei, dacă virusul îi va afecta chiar și doar 1% plămânii.
    • -1 (45 voturi)    
      COVID produce complicatii doar in 1% din cazuri (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 14:51)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Halep nici macar nu stia ca are COVID, a facut testul si asa a flat ca are

      Pt Simona Halep COVID e mai slab decat o raceala, asa cum e de fsapt pt 60-80% din populatie
      • +1 (37 voturi)    
        @gryphus (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 14:58)

        dori999 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        si ce facem cu restul de 20-40% din populatie??? Cam multe milioane, nu crezi? Bagi tu mana in foc ca te numeri printre cei 99% care scapa? Ca altii voinici si sanatosi tun au cam mierlit-o de viteji ce au fost.
        • -15 (21 voturi)    
          au mierlit-o? (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 16:08)

          di livio [utilizator] i-a raspuns lui dori999

          așa se spune prin cazărmi, numa în cazărmi auzii expresia, cașchetarii o mierlesc, ei nu mor ca oamenii, să trăiți....amu la ăia 20-39% le dăm paracetamol, și la ăia sub 1% serious or critical le dau tratament arafații și tătarii
        • +7 (13 voturi)    
          La restul (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 16:55)

          Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui dori999

          Li se aplica tratament in functie de starea pe care o au (mai grava sau mai putin grava).

          Din acesti 20-40% cam 3% mor si cam 10-15% au sechele.

          Faptul ca esti sanatos tun si mori poate avea doua cauze: ai de fapt o boala dar nu stii de ea sau genetic nu faci fata infectiei. Cine e vinovat in aceste cazuri?
          • -5 (11 voturi)    
            Raspuns scurt... (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 20:02)

            Dan P. [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

            Alimentatia+epigenetica+nivelul de stres!
            • +1 (3 voturi)    
              Mai ales (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 23:23)

              Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Dan P.

              La capitolul genetic.
              • 0 (2 voturi)    
                Epigenetica este... (Duminică, 1 noiembrie 2020, 18:26)

                Dan P. [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

                modul in care genele se "exprima" in functie de mediu, adica, mediul inconjurator influenteaza felul in care genele se activeaza sau se dezactiveaza!
    • +4 (18 voturi)    
      hehe (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 15:10)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Vigilent si mereu inspirat, Yefreytor Nykola1!
      UPA!
    • +19 (19 voturi)    
      Pai si Djokovic? (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 15:12)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Ca sarbul a castigat turneul Masters de la Cincinatti la o luna dupa ce a fost depistat pozitiv cu coronavirus.

      Si a mai castigat dupa aia si Roma (tot Masters) si a jucat si finala la Roland Garros. Totul in decurs de aproximativ 100 de zile de la data infectarii (23 iunie 2020)
    • -12 (28 voturi)    
      eh..pentru o femeie era oricum destul de greu (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 15:21)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      sa concureze in liga masculina cu Serena sau cu alti transgenderi

      dar sa speram ca nu va fi afectata deloc si ca va fi la fel de performanta in competitiile viitoare, indiferent de regulile de joc impuse de federatii
  • +7 (27 voturi)    
    Everyone stay safe in your (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 14:25)

    xolv [utilizator]

    castles.
  • -3 (31 voturi)    
    Da, ai dreptate (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 14:34)

    emilm [utilizator]

    La fel ca și Djokovic, Dimitrov, Coric etc.
    Și-au încheiat cariera; primul cel putin nu a mai câștigat nimic după Adrian Tour.
    • +12 (20 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 14:46)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui emilm

      mda, tocmai a egalat recordul lui Pete Sampras , record ce data din 1998, dar ce mai conteaza.
      • -13 (17 voturi)    
        Obsedat de recorduri (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 14:52)

        Savitar [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Daca la GS se pare ca nu poate, tocmai a egalat recordul lui Sam[pras printr-o infrangere de maidan!
        • +4 (10 voturi)    
          Fals, recordul l-a egalat dupa victoria cu Coric (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 15:27)

          sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

          Ati vazut meciul? A fost fenomenal, de ambele parti.

          De abia dupa aia a devenit clar ca Djokovic va termina anul ca numarul unu mondial. Meciul cu italianul chiar nu a mai contat (italianul a jucat excelent, Djokovic foarte slab)

          Loc unu pe care il merita din plin: are doar doua infrangeri anul asta in joc si a castigat Australian Open, Dubai, Cincinatti, Roma, plus finala la Roland Garros. Adica e mult in fata lui Nadal sau Thiem ca puncte acumulate anul asta.
          • +1 (9 voturi)    
            Ca pcte da, ca joc NU (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 17:29)

            Savitar [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

            Cel mai plictisitor joc din ATP, just a boring defender. Si cum am spus, odata depasit recordul lui Sampras, l-a durut in fund de joc!!!
    • +12 (14 voturi)    
      Domnul, spune ca esti sarcastic (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 15:14)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui emilm

      Ca lumea e incinsa si nu mai are timp de glume din astea, le ia ca atare.

      Pentru unii: dupa infectare, Nole a castigat imediat turneee mari, ca Cincinati si Roma si a jucat finala la Roland Garros. Si si-a asigurat si locul 1 la final de an, a 6-a oara in cariera (record mondial la egalitate cu Pete Sampras)
      • 0 (4 voturi)    
        Asa e (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 17:53)

        emilm [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        Ai dreptate, ma astept]am ca lumea sa inteleaga, dar asa , tragem concluzii fara sa intelegem exact "ce spune poetul".
  • +14 (34 voturi)    
    Insanatosire Grabnica (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 14:47)

    vlad.pe [utilizator]

    Intre timp in Romania avem un Guvern care se roaga de BOR sa nu organizeze pelerinaje in pandemie.
    • -5 (19 voturi)    
      Virusul se activeaza doar religios (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 14:59)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      sta departe de demonstratiile impotriva interzicerii avortului, BLM, Macron, etc..
  • -1 (17 voturi)    
    Încă o confirmare (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 15:30)

    gebica [utilizator]

    că de ce ți-e mai frică de ceva, cu atît mai mult nu scapi. Nu degeaba există această vorbă de cînd lumea. Fără legătură cu rugăciunile și cu ajutporul sau pedeapsa divină. Componeneta psihică a imunității nu e chiar de neglijat; poate conta uneori mai mult decît masca pe stradă sau distanțarea pe munți și pe cîmpii.
  • +16 (22 voturi)    
    Sanatate multa, Simona! (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 15:53)

    Luk [utilizator]

    Sa-ti treaca repede si sa te vedem din nou pe teren.
  • -4 (22 voturi)    
    N-a purtat masca? Nu s-a spalat pe maini? (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 16:28)

    maiorulmura [utilizator]

    A pupat moaste?
    • +4 (8 voturi)    
      cand ai zis moaste (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 16:54)

      Wheelwright [utilizator] i-a raspuns lui maiorulmura

      ma gandeam la prietenul ei... :)))
  • +5 (9 voturi)    
    Momentul perfect (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 16:53)

    Alex_capsunar [utilizator]

    Asta e momentul perfect pentru un tenismen sa contacteze virusul. Urmeaza 2 luni de pauza competitionala, in care are tot timpul sa scape de virus, de simptome si sa se refaca; si isi mai face si anticorpi care o vor pazi o buna bucata de vreme. In felul asta nu va risca sa fie testata pozitiv in mijlocul unui turneu important. Imaginati-va ca ar ajunge in semifinale sau finala la vreun Grand Slam si ca ar fi testata pozitiv ai apoi obligata sa se retraga...
  • +2 (2 voturi)    
    Cum a luat virusul? (Duminică, 1 noiembrie 2020, 3:44)

    nick24 [utilizator]

    Sper că nu a făcut vreun vaccin înca neomologat, din ăla pt vip-uri!
  • +1 (1 vot)    
    sănătate (Duminică, 1 noiembrie 2020, 8:02)

    Ilenuca1 [utilizator]

    Hai, Simo!
    • +2 (2 voturi)    
      Ginduri bune (Duminică, 1 noiembrie 2020, 10:50)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Ilenuca1

      ... "din Cannes" !