Novak Djokovic s-a calificat în sferturile turneului ATP de la Viena [a trecut de Borna Coric, scor 7-6(11), 6-3)] și a egalat recordul americanului Pete Sampras, care a terminat sezonul ca număr unu mondial de şase ori. Mai departe au trecut și Stefanos Tsitsipas (cap de serie nr. 3), Daniil Medvedev (4) și Jannik Sinner, în timp ce Felix Auger-Aliassime (21 ATP) a fost învins de Vasek Pospisil (81 ATP).

Nole, care a salvat patru mingi de set în tiebreak-ul primului act, a obținut victoria după două ore și opt minute de joc.

Djokovic (33 ani) a mai încheiat anul pe primul loc în 2011, 2012, 2014, 2015 şi 2018. Spaniolul Rafael Nadal şi elveţianul Roger Federer au reuşit acest lucru de cinci ori fiecare.