Andrey Rublev (10 ATP) a trecut în trei seturi de Denis Shapovalov (12 ATP), succes în urma căruia s-a calificat în finala turneului de la Sankt Petersburg (de categorie 500). În ultimul act, Rublev îl va întâlni pe Borna Coric.

Andrey RublevFoto: Alexander Demianchuk / TASS / Profimedia

Rublev a pierdut primul set al partidei cu Shapovalov (6-4), dar a reușit să revină și să le câștige pe următoarele două: 6-3, 6-4. Partida a durat două ore și 7 minute.

În a doua semifinală, Borna Coric a avut un început slab de meci contra lui Milos Raonic: a cedat manșa cu 6-1. Locul 27 în lume, croatul a câștigat până la urmă partida după ce și-a adjudecat următoarele două seturi, scor 6-1, 6-4. Duelul a durat o oră și 57 de minute.

Finala dintre Rublev și Coric va avea loc duminică, de la ora 16:30, putând fi urmărită în direct pe Eurosport.