Iga Swiatek, 19 ani, locul 54 WTA, a reușit să se califice în finala de la Roland Garros, poloneza trecând în două seturi, scor 6-2, 6-1, de surprinzătoarea Nadia Podoroska (Argentina, 131 WTA). Reamintim că în optimi Swiatek a trecut de Simona Halep, principala favorită la câștigarea Grand Slam-ului parizian.

Iga SwiatekFoto: Martin BUREAU / AFP / Profimedia

Meciul de pe Philippe Chatrier a curs în mare parte într-o singură direcție, victoria polonezei venind firesc, după un meci de o oră și 10 minute.

De știut: Iga nu a pierdut vreun set până la calificarea în finală. Mai mult de atât, Su-Wei Hsieh este cea care a reușit să câștige cele mai multe game-uri într-un set cu Swiatek: 4.

Ultimul punct al semifinalei dintre Swiatek și Podoroska:

Cum se simte calificarea în finala de la Paris:

În marea finală, Swiatek o va întâlni pe învingătoarea dintre Sofia Kenin (4) și Petra Kvitova (7).