Iga Swiatek, în finala de la Roland Garros - Victorie clară cu Nadia Podoroska

Joi, 8 octombrie 2020, 17:18 Sport | Tenis

Iga Swiatek
Iga Swiatek, 19 ani, locul 54 WTA, a reușit să se califice în finala de la Roland Garros, poloneza trecând în două seturi, scor 6-2, 6-1, de surprinzătoarea Nadia Podoroska (Argentina, 131 WTA). Reamintim că în optimi Swiatek a trecut de Simona Halep, principala favorită la câștigarea Grand Slam-ului parizian.

Meciul de pe Philippe Chatrier a curs în mare parte într-o singură direcție, victoria polonezei venind firesc, după un meci de o oră și 10 minute.

De știut: Iga nu a pierdut vreun set până la calificarea în finală. Mai mult de atât, Su-Wei Hsieh este cea care a reușit să câștige cele mai multe game-uri într-un set cu Swiatek: 4.

Ultimul punct al semifinalei dintre Swiatek și Podoroska:
Cum se simte calificarea în finala de la Paris:
În marea finală, Swiatek o va întâlni pe învingătoarea dintre Sofia Kenin (4) și Petra Kvitova (7).

Iga Swiatek, traseul de la Roland Garros 2020:

Semifinale:

Iga Swiatek - Nadia Podoroska 6-2, 6-1 (1h 10 min)

Sferturi:

Iga Swiatek - Martina Trevisan 6-3, 6-1 (1h 18 min)

Optimi:

Iga Swiatek - Simona Halep 6-1, 6-2 (1h 8 min)

Turul III

Iga Swiatek - Eugenie Bouchard 6-3, 6-2 (1h 14 min)

Turul II

Iga Swiatek - Su-Wei Hsieh 6-1, 6-4 (1h 7 min)

Turul I

Iga Swiatek - Marketa Vondrousova 6-1, 6-2 (1h 3 min).

5048 vizualizari

• +2 (6 voturi)
    He he... (Joi, 8 octombrie 2020, 17:31)

Zero_Kelvin [utilizator]

Cum era cu poloneza ? Ca sa vii la fileu... ca n-a stiut Halep... Maine ridica cupa, o bate pe kenin de-i suna apa. Pot sa pariez pe un set cu 6-0?
    • +2 (4 voturi)
      Fiecare .. (Joi, 8 octombrie 2020, 18:23)

Alius [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

... jcatoare are puncte slabe si trai, fiecarei jucatoare i se poate aplica o strategie. Daca o iei dupa rezultate, Bouchard a avut mai multe seturi castigate cu Iga decat a avut Helep. Asta nu insemana ca Bouchard e mai buna ca Halep.

Poate sa confirme, poate sa nu confirme. Poate sa aunga foarte sus repede, asa cum a ajuns Bianca Andreescu. Si are si un avantaj fata de BA: este slaba si nu se accidenteaza usor. Ramane de vazut.
      • +6 (10 voturi)
        Cine bate pe Simona . . . (Joi, 8 octombrie 2020, 18:39)

Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Alius

. . . castiga turneul respectiv! Lege!
    tenisul (Joi, 8 octombrie 2020, 20:28)

Kepler [utilizator]

pe care il practica Swiatek nu este spectaculos, este doar eficient pt ca are lovituri puternice. E posibil ca tactica pt victorie cu Swiatek sa fie venirea frecventa la fileu, care insa oboseste repede. Iar Kenin, o jucatoare cam de acelasi nivel (totusi cu mai multa experienta) nu are obiceiul acesta pt ca nu poate domina fileul.