​Roland Garros: Novak Djokovic s-a calificat în sferturi, după o victorie în trei seturi cu Karen Khachanov

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Luni, 5 octombrie 2020, 19:47 Sport | Tenis

Novak Djokovic
Novak Djokovic (principalul favorit) s-a calificat, luni, în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros, după ce l-a învins în trei seturi, scor 6-4, 6-3, 6-3, pe rusul Karen Khachanov (16 ATP, cap de serie nr. 15). Meciul a durat două ore şi 23 de minute.

Nole a reușit 44 de lovituri câștigătoare și a avut 28 de erori neforțate (31 în dreptul ambelor statistici pentru Khachanov).

Pentru Djokovic, aceasta este a 14-a prezența (a 11-a consecutivă) în sferturile competiției de la Paris (a egalat recordul lui Rafael Nadal).

Djokovic, care a ajuns până în sferturi fără să piardă vreun set, se va duela în următorul tur cu învingătorul partidei dintre spaniolul Pablo Carreno Busta (18 ATP) şi germanul Daniel Altmaier (186 ATP).

În ultimul meci dintre Djokovic și Carreno Busta, sârbul a fost descalificat de la US Open, după ce a lovit cu mingea o arbitră de linie.