Echipa formată din Horia Tecău și Jean-Julien Rojer (România/Olanda, favoriți 12) s-a calificat, joi, în turul doi al probei de dublu masculin din cadrul turneului de la Roland Garros. La dublu feminin, perechea Irina Begu/Raluca Olaru a fost eliminată în primul tur.

Tecău și Rojer au obținut calificarea după ce perechea Cristian Garin/Pedro Martinez (Chile/Spania) a abandonat. Cuplul româno-olandez s-a impus cu 6-1 în primul set al partidei.

În turul secund, Horia și Jean-Julien se vor duela vineri, în al patrulea meci de pe terenul 13, cu echipa Marcelo Arevalo/Jonny O'Mara (El Salvador/Marea Britanie).

La feminin, Begu și Olaru au fost învinse de echipa favorită 3, Aryna Sabalenka/Elise Mertens (Belarus/Belgia), scor 6-1, 6-4. Meciul a durat o oră şi 13 minute.