Știrea zilei de la Roland Garros: Serena Williams s-a retras din turneu înainte de meciul cu Tsvetana Pironkova

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 30 septembrie 2020, 13:21 Sport | Tenis


Serena Williams
Foto: rolandgarros.com / twitter
Meciul dintre Serena Williams și Tsvetana Pironkova, programat pe Philippe Chatrier, nu va mai avea loc, informează site-ul oficial al Grand Slam-ului de la Paris. Serena a declarat forfait, retrăgându-se astfel de la Roland Garros înainte de a juca meciul din turul al doilea.


Ce spune site-ul oficial de la Roland Garros:



Cap de serie numărul 6 la Paris, Serena a ales să se retragă de la Roland Garros, americanca bifând un singur meci pe zgura pariziană: victoria cu Kristie Ahn din runda inaugurală.

În vârstă de 39 de ani, Serena acuză o problemă la tendonul lui Ahile, accidentare care a obligat-o să renunțe la participarea la Grand Slam-ul parizian.

Serena, out de la Roland Garros din cauza unei accidentări:
De știut:
  • Serena Wiliams a câștigat de trei ori Roland Garros-ul de-a lungul carierei: 2002, 2013 şi 2015.
  • Americanca se afla pe partea de tablou a Simonei Halep, ele putându-se întâlni în semifinale.
În urma acestei decizii, este de acum oficial că ierarhia titlurilor de Grand Slam câștigate în toate timpurile nu va suferi modificări după încheierea Roland Garros-ului.

1 Margaret Court 24
2 Serena Williams 23
3 Steffi Graf 22
4 Helen Willis Moody 19
5 Chris Evert / Martina Navratilova 18 etc.

Clasamentul în Era Open:

1 Serena Williams 23
2 Steffi Graf 22
3 Chris Evert / Martina Navratilova 18
5 Margaret Court 11
6 Monica Seles 9
7 Billie Jean King 8 etc.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5781 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    N-ar fi trebuit sa se retraga in glorie ? (Miercuri, 30 septembrie 2020, 13:35)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Are o varsta, nu mai merge...
  • -1 (9 voturi)    
    Begu drum liber spre finala RG 2020 ?! (Miercuri, 30 septembrie 2020, 13:59)

    Plagarus [utilizator]

    Ora 18.meci in familie,sau nu ?
  • +2 (12 voturi)    
    Mie imi pare rau pt ca va spuneam (Miercuri, 30 septembrie 2020, 14:11)

    Susufler0 [utilizator]

    inca de saptamana trecuta mi-as fi dorit-o ca adversara a Simonei pt ca as fi fost SIGUR de victoria romancei !

    PS. In alta ordine de idei, Serena s-a retras pt ca o zvanta Pironkova pe zgura ! (A fost cat pe-aci sa o bata pe hard la US Open !)
    • 0 (2 voturi)    
      Cred că mai rău îți pare (Miercuri, 30 septembrie 2020, 20:03)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      că mai ai de așteptat până să ți se împlinească dorința de a-ți vedea favoritele duelându-se.
      Dar răbdare, nu s-au terminat turneele :-)
      • +1 (3 voturi)    
        Asaaa... rasuceste si tu cutitul in rana... (Miercuri, 30 septembrie 2020, 22:18)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

        pt ca tocmai eram pe cale sa uit cu gandul la meciul urmator al Simonei ! :)))))
        • 0 (2 voturi)    
          Sper să fie (Miercuri, 30 septembrie 2020, 23:02)

          comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          URMĂTOARELE meciuri... ca să ai timp să uiți de-a binelea (mi-i că la un eșec prematur îl vei retrăi și pe cel al Vikăi) :-)))
          • 0 (2 voturi)    
            Ce faci ?! Sa nu cobesti ! (Joi, 1 octombrie 2020, 2:47)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

            In ceea ce priveste sportul sunt superstitios ! :))
  • -1 (9 voturi)    
    Mie imi pare rau pt ca va spuneam (Miercuri, 30 septembrie 2020, 14:11)

    Susufler0 [utilizator]

    inca de saptamana trecuta mi-as fi dorit-o ca adversara a Simonei pt ca as fi fost SIGUR de victoria romancei !

    PS. In alta ordine de idei, Serena s-a retras pt ca o zvanta Pironkova pe zgura ! (A fost cat pe-aci sa o bata pe hard la US Open !)