Irina Begu (72 WTA) s-a calificat în turul doi al turneului de la Roland Garros, fază a competiției în care se va duela cu Simona Halep, principala favorită. În primul meci de la Paris, Irina a avut parte de un meci foarte dificil cu Jil Teichmann (Elveția, 54 WTA).

Irina BeguFoto: BRD Bucharest Open - AGO Vision

În primul set, românca s-a desprins la 4-1, după ce a pierdut primul game, dar a fost egalată, 4-4. Begu a făcut un nou break, iar apoi a încheiat setul cu 6-4. Teichmann a început mai bine actul secund şi a avut 3-0, a fost egalată, 3-3, dar a reuşit să se desprindă din nou, la 5-3, încheind cu 6-4. În decisiv, elveţianca a condus cu 1-0, 2-1 şi 3-2, dar Begu a câştigat ultimele patru game-uri ale întâlnirii (6-3), potrivit Agerpres.

A fost 6-4, 4-6, 6-3 pentru Irina, după un meci care a durat două ore și 30 de minute.

Calificarea în turul al doilea îi aduce Irinei Begu un cec de 84.000 de euro şi 70 de puncte WTA.

Simona Halep conduce cu 7-0 în confruntările directe cu Irina Begu:

2020, Praga: 7-6(2), 6-3 pentru Halep

2018, Shenzhen: 6-1, 6-4 pentru Halep

2016, Wuhan: 6-3, 2-0 pentru Halep (abandon Begu)

Sferturi - Svetlana Kuznetsova / Kiki Bertens

Semifinale - Elina Svitolina / Elise Mertens / Victoria Azarenka / Serena Williams

Finală - Garbine Muguruza / Sofia Kenin / Petra Kvitova / Angelique Kerber / Sloane Stephens / Karolina Pliskova,