​Gabriela Ruse (179 WTA) s-a calificat, joi, în ultimul tur al calificărilor de la Roland Garros. Pentru a ajunge pe tabloul principal, românca va trebui să treacă de Barbara Haas (Austria, 143 WTA, cap de serie nr. 17), jucătoare care a avut parte de un meci cu o desfășurare incredibilă în primul tur al calificărilor.

Elena Gabriela RuseFoto: Romania FedCup Team / cristinahutu.com

Ruse a învins-o în turul doi al calificărilor pe Francesca Di Lorenzo (SUA, 135 WTA, cap de serie nr. 10), scor 6-2, 7-5. Meciul a durat o oră și 36 de minute.

În primul tur al calificărilor de la Roland Garros, Barbara Haas a condus-o cu 6-0, 5-0 și 40-30 (a avut minge de meci) pe Daria Snigur (Ucraina, 220 WTA), însă s-a chinuit pentru a obține calificarea. Adversara s-a impus cu 7-5 în setul secund (șapte game-uri câștigate la rând), iar decisivul a numărat nu mai puțin de nouă break-uri. Scorul final a fost 6-0, 5-7, 7-5, după două ore și opt minute de joc.

În turul al doilea al calificărilor, Haas a învins-o pe conaționala sa Julia Grabher (231 WTA), scor 6-3, 6-3.

Se vor disputa în turul trei al calificărilor:

Monica Niculescu (141 WTA) vs Vera Zvonareva (Rusia, 182 WTA)

Irina Bara (142 WTA) vs Richel Hogenkamp (Olanda, 221 WTA)

Gabriela Ruse (179 WTA) vs Barbara Haas (Austria, 143 WTA)

Au părăsit deja competiția de la Paris în calificări Mihaela Buzărnescu, Gabriela Talabă și Jaqueline Cristian.

Pe tabloul principal de la Paris sunt deja acceptate următoarele noastre reprezentante: Simona Halep (2 WTA, favorită numărul unu), Patricia Maria Ţig (58 WTA), Irina Begu (72 WTA), Sorana Cîrstea (83 WTA) şi Ana Bogdan (93 WTA).

Turneul de la Roland Garros se dispută în perioada 27 septembrie - 11 octombrie. Simona Halep (campioană în 2018) este cap de serie numărul unu.

ANALIZĂ Efectul pandemiei - Cât de mult au scăzut premiile de la Roland Garros față de anii trecuți - Câștigătoarea din 2020 va încasa mai puțin decât Simona Halep acum doi ani