​Sârbul ​Novak Djokovic a avut parte de o misiune foarte dificilă împotriva compatriotului său Filip Krajinovic (29 ATP). Principalul favorit al turneului Masters de la Roma s-a calificat în sferturi după ce s-a impus cu scorul de 7-6(7), 6-3.

Novak DjokovicFoto: atpcup.com

Krajinovic a făcut break încă din primul game al partidei, însă Nole nu l-a lăsat să se distanțeze și câștigătorul primului set a fost decis la tiebreak, după ce Filip a salvat două mingi de set ale lui Novak la scorul de 5-4, 40-15. Nole a reușit să închidă manșa la a cincea oportunitate. Djokovic s-a mișcat mai bine în setul secund, a făcut două break-uri și a închis partida după două ore și opt minute de joc.

• Novak Djokovic s-a calificat pentru a 14-a oară la rând în sferturile turneului de la Roma.
  • În turul următor, Djokovic se va duela cu învingătorul partidei dintre Lorenzo Musetti (Italia, 249 ATP - a trecut de Wawrinka și Nishikori) și Dominik Koepfer (Germania, 97 ATP - i-a învins pe De Minaur și Monfils).