​​Echipa formată din Raluca Olaru și Anna-Lena Friedsam (România/Germania) s-a calificat, miercuri, în sferturile probei de dublu feminin. Cele două s-au impus, scor 6-4, 6-3, în fața cuplului Miyu Kato / Sabrina Santamaria (Japonia/SUA). Meciul a durat o oră și 19 minute.

Raluca OlaruFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Olaru şi Friedsam trebuie să mai aştepte până să-şi cunoască adversarele din sferturi. Mai întâi trebuie să se joace partida Magda Linette/Bernarda Pera (Polonia/SUA) vs Alexa Guarachi/Desirae Krawczyk (Chile/SUA), din primul tur.

Învingătoarea din această întâlnire va evolua apoi cu cuplul Nicole Melichar/Demi Schuurs (SUA/Olanda), cap de serie numărul 4. Câştigătoarea din acest meci urmează să dea piept cu Raluca și Anna-Lena.

Calificarea în sferturi este recompensată cu un premiu total de 12.903 euro şi cu câte 190 de puncte WTA, potrivit News.ro.