Patricia Țig (88 WTA) a câștigat turneul de la Istanbul, după ce a învins-o, duminică, scor 2-6, 6-1, 7-6(4), pe canadianca Eugenie Bouchard (272 WTA, venită din calificări).

Bouchard (fost număr 5 mondial și finalistă la Wimbledon în 2014) a câștigat primul set cu 6-2, după doar 37 de minute de joc. Patricia a revenit excelent în meci, s-a impus cu 6-1 în setul secund (a câștigat de trei ori la retur) și a ajuns în postura de a servi pentru câștigarea titlului la 5-3 în decisiv. Partida s-a prelungit după ce românca a ratat șapte mingi de meci (trei la serviciu, trei consecutive la retur și una în tiebreak), însă s-a impus în tiebreak, scor 7-4.

Ultimul punct al finalei dintre Țig și Bouchard:

Bucuria victoriei, împărtășita cu familia:

Patricia a ajuns în ultimul act fără a pierde vreun set la Istanbul. Pe parcursul competiției, ea a mai trecut de Olga Danilovic (Serbia, 174 WTA), Misaki Doi (Japonia, 81 WTA), Rebecca Peterson (Suedia, 48 WTA) și Tereza Martincova (Cehia, 136 WTA).

Pentru Ţig aceasta a fost a treia finală WTA, după cele de la Baku (2015) şi Bucureşti (2019). Românca mai are în palmares un titlu WTA 125K, în 2019, la Karlsruhe.

Titlul de la Istanbul îi aduce Patriciei Țig un premiu în valoare de 25.000 de dolari și 280 de puncte în clasamentul WTA (va urca până pe locul 58, cea mai bună clasare din carieră).

Eugenie Bouchard rămâne cu un singur titlu WTA în palmares (Nurnberg, 2014). Ea a mai pierdut alte cinci finale: Osaka (2013), Wimbledon, Wuhan (2014), Kuala Lumpur și Hobart (2016). Bouchard va fi recompensată pentru parcursul de la Istanbul cu 14.000 de dolari şi 180 de puncte (va ocupa locul 163).