Ion Țiriac, despre descalificarea lui Novak Djokovic: "Foarte dificil de spus dacă s-ar fi procedat la fel cu Serena, Nadal sau Federer"

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 10 septembrie 2020, 9:36 Sport | Tenis


Ion Tiriac
Foto: Captura YouTube
US Open și-a pierdut principalul favorit după un incident regretat de liderul mondial, iar Ion Țiriac a comentat în stilu-i propriu eliminarea lui Novak Djokovic de la Flushing Meadows.

Despre lovirea cu mingea a unui arbitru

"Nu e pentru prima oară când un arbitru e lovit de o minge. Cu foarte mulți ani în urmă, un suedez, încă junior (n.r. Stefan Edberg), servește, lovește arbitrul de linie cu mingea, omul cade, se lovește cu capul de pământ și moare.

Djokovic a mai făcut o agresiune a mingii înainte de a lovi arbitra, putea fi pedepsit cu «warning». El, aruncând mingea, lovește o arbitră care nu știu dacă se uita la meci" - Ion Țiriac, pentru gsp.ro.

Djokovic nu trebuia eliminat, US Open nu are un megastar

"Djokovic nu e nici fratele meu, nici cel mai bun prieten al meu, dar e un mare jucător. Nu e idealul meu. Un singur om respect cu căciula în jos, acela e Nadal. Nu numai pentru jucătorul care este Nadal, ci și pentru omul care este.

Nu cred că Djokovic merita să fie eliminat, în special într-un turneu unde ăștia n-au un megastar. E Serena Williams, dar în rest nu e nimeni acolo" - Ion Țiriac.

S-ar fi procedat la fel cu Serena, Nadal sau Federer?

"Foarte dificil de spus dacă s-ar fi procedat la fel cu Serena, Nadal sau Federer. Dar e dificil de crezut că s-ar fi procedat la fel cu numărul unu mondial, cu 20.000 de oameni acolo. Nu a fost o agresiune gravă. Arbitra trebuia să se uite la meci, mingea aia a venit cu 40-50 km/h. Dacă nu te uiți, stai acasă, nu fi arbitru!

Ceea ce e interesant e că un judecător independent (n.r. - supervizorul turneului) spune «gata, s-a terminat!» Terminându-se treaba asta, ei au furat de la US Open cel puțin 30% din valoarea turneului", a completat Ion Țiriac.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3386 vizualizari

  • +2 (14 voturi)    
    Hai să o terminăm (Joi, 10 septembrie 2020, 9:56)

    TurmentatuTheThird [utilizator]

    Haideți să o terminăm cu victimizatul lui Djokovic. Până și el și-a recunoscut vina, și și-a cerut scuze. Arbitrii au procedat corect, asta e. End of story.

    Dacă ar fi fost Nadal sau Federer sau mai știu eu cine. Uite că nu au fost ei. Dacă și cu parcă erau într-o barcă!
  • +7 (13 voturi)    
    Mi-ar placea foarte mult (Joi, 10 septembrie 2020, 10:03)

    fat.cat [utilizator]

    Sa nu mai aud opiniile “de specialitate” ale acestui domn. Nu am auzit o data vreun lucru obiectiv iesind din gura lui. E profund partinitor. Si absolut irelevant.
  • +2 (12 voturi)    
    hehe (Joi, 10 septembrie 2020, 10:07)

    liviu_ [utilizator]

    "Foarte dificil de spus dacă s-ar fi procedat la fel cu Serena, Nadal sau Federer" - mare adevar!
    in cazul lui Federer sau Nadal nu stiu,. dar in cazul lui Serena sunt aproape sigur ca raspunsul este NU.

    serbia si sua se stie ca nu sunt chiar prietene....

    astea fiind spuse cred ca e prima declaratie decenta a acestui corupt de multa vreme. cand se baga in politica omu asta e un dezastru si arata cat de comunist si rusofil e
    • +1 (3 voturi)    
      si uite asa... (Joi, 10 septembrie 2020, 20:16)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ...mintea matale creata a clocit acum o chestiune tipica romanilor si sarbilor un gest aiurea al jucatorului a devenit chestiune de disputa la nivel statal !!!! Oare exista posibilitatea de a ne inzdraveni la cap !!!???
  • +5 (11 voturi)    
    ... (Joi, 10 septembrie 2020, 10:43)

    mihai_mi [utilizator]

    Oare de ce e "foarte greu de spus"? Oare pentru ca aia nu fac asa ceva??? N-am nimic cu Djokovic, chiar imi place cum joaca si ca om in general dar de data asta a primit tratament corect.

    Subscriu la opinia de mai sus: parerile lui tiriac in general sunt inutile, m-as putea lipsi de ele fara nicio problema.
  • +3 (9 voturi)    
    Tiriac simte nevoia sa fie mai cu mot! (Joi, 10 septembrie 2020, 11:01)

    ElGrecu [utilizator]

    asa ca intervine el, unde regulamentele sunt clare si nu lasa loc de intrepretari! El le amesteca in asa fel incat sa dea o logica stramba afirmatiilor facute! Mingea nu era in joc, game-ul se terminase, asa ca nu era un meci de urmarit, era pauza! Lovirea arbitrului (involuntar sau nu) are loc in timpul pauzei dintre game-uri si este cauzata de un gest nesportiv al lui Djokovic, mingea lovita cu viteza moderata o loveste pe arbitra in trahee, arbitra de linie care avea dreptul sa se uite oriunde altundeva, fiind in pauza! Acest comportament neglijent si nesportiv se pedepseste cu eliminarea din competitie! Eu inteleg ca referintele morale ale lui Tiriac nu sunt asa de inalte, el de dragul de avea un star in plus ramas in competitie ar fi preferat ca sa faca o derogare de la regulament!
  • -2 (10 voturi)    
    Aici are dreptate Tiriac... (Joi, 10 septembrie 2020, 11:43)

    filosoful.roman [utilizator]

    Cu siguranta nu ar fi descalificat-o pe Serena, pt a nu fi acuzati de rasism.

    Daca era Serena in situatia lui Djokovic, probabil excludeau arbitra, sub pretextul ca s-a bagat intentionat in fata mingii.
  • +3 (5 voturi)    
    Mistretul cu colti rosii,zero la morala si........ (Joi, 10 septembrie 2020, 13:24)

    Plagarus [utilizator]

    ....obiectivitate !
  • 0 (8 voturi)    
    Bai Tiriac (Joi, 10 septembrie 2020, 13:37)

    Martinezu [utilizator]

    Tu esti roman. ca pentru orice roman afacerist totul e negociabil. Totul este sa tragi de lege si regulamente asa cum iti vine bine tie.
    organizatorii au aratat ca in tenis exista un regulament.
    Si daca exista si se respecta nu exista mica intelegere asa cum faci tu In Romania.
  • +4 (4 voturi)    
    se mai .... (Joi, 10 septembrie 2020, 20:20)

    asada [utilizator]

    ....intrebau unii ce hram poarta Tiriac !!!! Acum cred ca lucrurile sant foarte clare !! Sforar a fost ,sforar este si asa va crapa,cand ii va veni randul !!!!