​Serena Williams s-a calificat în a 11-a sa semifinală consecutivă la US Open, după ce a revenit în partida cu surprinzătoarea Tsvetana Pironkova.​

Jucătoarea din Bulgaria a început mai bine partida și a condus chiar și cu 6-4, 1-0 (break în primul game din setul secund), însă Serena și-a demonstrat experiența și nu a mai cedat decât patru din următoarele 16 game-uri.

Serena (8 WTA și a treia favorită) s-a impus cu 4-6, 6-3, 6-2, după un meci care a durat două ore și 13 minute.

Pentru un loc în marea finală, Serena Williams se va duela cu învingătoarea partidei dintre Victoria Azarenka (Belarus) și Elise Mertens (Belgia / favorită 16).

Pentru parcursul de la US Open, Pironkova (fără clasare înaintea competiției) va urca până pe locul 155 WTA.

Mai multe despre Tsvetana Pironkova puteți afla aici.

Parcursul Tsvetanei Pironkova la US Open (primul turneu la care a participat după o pauză de trei ani):

Turul I: 6-2, 6-3 cu Samsonova

Turul II: 7-5, 6-3 cu Muguruza

Turul III: 6-4, 6-1 cu Vekic

Optimi: 6-4, 6-7(5), 6-3 cu Cornet

Sferturi: 6-4, 3-6, 2-6 cu Willliams