Descalificarea lui Novak Djokovic

Presa din Serbia a făcut public numele arbitrei de linie, iar aceasta a primit amenințări cu moartea: "Vei ajunge lângă fiul tău", decedat la doar 25 de ani

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 8 septembrie 2020, 12:43 Sport | Tenis


Novak Djokovic si arbitra pe care a lovit-o cu mingea
Foto: Captura Twitter
Presa din Serbia a făcut public numele arbitrei care a fost lovită cu mingea de Novak Djokovic, iar aceasta a primit nenumărate amenințări cu moartea. În plus, internauții i-au adus aminte femeii și de un eveniment mai puțin fericit din viața sa, moartea fiului la vârsta de doar 25 de ani: "nu-ți face griji, vei ajunge lângă el în curând".

Lucrurile au scăpat de sub control în ceea ce privește descalificarea lui Novak Djokovic de la US Open. Neîmpăcați cu ideea, fanii sârbului au găsit de cuviință să se răzbune pe arbitra de linie care a fost lovită cu mingea (neintenționat) de liderul ierarhiei ATP.

Profitând de faptul că presa din Serbia a făcut public numele arbitrei, o parte dintre fanii lui Nole a trecut chiar și la amenințările cu moartea.

Contul personal de Instagram al femeii a fost asaltat de mesaje care mai de care mai josnice.

Nu a fost lăsat uitării nici un eveniment mai puțin fericit din viața acesteia: fiul său a murit în 2008, la vârsta de 25 de ani, într-un accident de bicicletă. "Vei ajunge în curând la el", a fost unul dintre mesajele postate.

Arbitra este acuzată că ar fi falsificat și exagerat durerea, fapt care a dus la descalificarea lui Djokovic din turneu, principalul favorit la câștigarea US Open-ului

Novak Djokovic, mesaj de oprire a linșajului on-line

"Dragii mei, vă mulţumesc pentru mesajele pozitive. De asemenea, vă amintesc că arbitrul de linie care a fost lovit de minge are nevoie de susţinerea comunităţii noastre. Nu a greşit cu nimic și vă rog pe toţi să o susţineţi în această perioadă", a postat Novak Djokovic pe Twitter.

Ce spun organizatorii, cum se simte femeia

"Arbitrul de linie care a fost lovit de minge este bine, se odihneşte la hotel şi se află sub observaţia medicului turneului. Va reveni pe teren în momentul în care ea şi doctorul vor considera de cuviinţă", a precizat unul dintre oficialii de la US Open.

Lucrurile au scăpat de sub control în mediul online:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8298 vizualizari

  • +32 (44 voturi)    
    nebuni (Marţi, 8 septembrie 2020, 12:55)

    andimi [utilizator]

    cat de nebun sa fii sa te legi de femeia aceea care chiar nu are nici o vina! A mimat durerea? S-a prefacut? Le doresc si celor care bat campii sa primeasca in gat o minge trasa de Nole si mai discutam. Daca mingea loveste intr-un anumit punct de la gat poti sa te sufoci! Daca ar fi fost sa gaseasca un vinovat puteau discuta de arbitra centrala, nu saraca de pe margine! Asta nu mai e iubire de sport!
    • +22 (28 voturi)    
      Sportul azi (Marţi, 8 septembrie 2020, 13:15)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      A luat locul luptelor cu gladiatori. Oamenii nu se duc din placere pt sport ci doar pentru refularea unor frustrari. Sportul de azi este industria gladiatorilor de ieri. Stii ca in timp ce gladiatorii se omorau in arena romanii mancau pui la rotisor in tribune?
      • +10 (14 voturi)    
        Faptul ca la o competitie ,,sportiva" (Marţi, 8 septembrie 2020, 15:37)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

        Este nevoie de prezenta unor forte de ordine, spune totul despre ,,fauna" de pe stadioane.
        Ati vazut jandarmi pazind intrarea la teatre sau la biblioteci ?
        • -2 (6 voturi)    
          Hai mai, (Marţi, 8 septembrie 2020, 23:02)

          Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

          De cate ori ai refulat frustrari la teatru sau biblioteca?!?
    • -11 (23 voturi)    
      a cam jucat teatru (Marţi, 8 septembrie 2020, 14:20)

      dessik [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      Mesajelepe instagram sunt inacceptabile, fara discutie.

      Dar femeia a cam jucat teatru.

      Mingea nu a fost nici prea slaba nici prea tare. A durut-o, a tusit, o fi facut o vanataie, inteleg. Dar sa cazi rapusa pe jos e parodie. Apropo pe instagram mai multe junioare (fete!) romane de tenis care le urmaresc par sa fie de aceeasi parere. Circula o mema cu comentariul "and the Oscar goes to..."

      Si din ce am mai citit, arbitrii au fost nevoit sa-l descalfice pentru ca arbitra "a avut de suferit". Daca zambea si scotea un "I'm ok", nu se lasa cu descalificare.
      • +6 (14 voturi)    
        probabil (Marţi, 8 septembrie 2020, 16:07)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui dessik

        că tu ai încasat destule mingii de tenis în gât, din moment ce-ți dai cu părerea. Precis mingii din alea nici prea tari nici prea slabe, așa, la vreo 80-100 km/h.
        Din ce grotă ies cei ca tine?
    • -7 (19 voturi)    
      Reactii inacceptabile (Marţi, 8 septembrie 2020, 14:31)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      ale suporterilor lui Nole.Sa stii insa doua lucruri:nu a luat-o la tinta pe arbitra!Nu era in cautarea unui vinovat.Si,daca ai vazut faza,mie personal mi s-a parut ca a cazut teatral,parca ar fi lovit-o o ghiulea de tun,nu o minge data din mana cu forta mica,destinata unui copil de minge,de obicei.A cazut parca a lovit-o tancul; acesta ''saraca de pe margine''ar face bine sa nu mai participe la meciuri,este prea firava pentru asa ceva.
  • -4 (24 voturi)    
    Astia nu sunt fani, ci fanatici! (Marţi, 8 septembrie 2020, 13:12)

    Metec [utilizator]

    Aceste mesaje nu-i fac niciun bine marelul tenisman, ci dimpotriva! Ura si isteria nu au ce cauta intr-un sport atat de nobil si de elegant.
    Totodata, cred ca Nole ar trebui sa poata face apel impotriva unei decizii excesive si nedrepte, cum a fost aceasta,
    • +8 (12 voturi)    
      Sunt prosti, cu prostie agresiva Este (Marţi, 8 septembrie 2020, 13:52)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      plina lumea de specimene dintr-astea si se extind ca o pecingine.
    • -2 (10 voturi)    
      Corect, dreptul la apel il are. Nu cred (Marţi, 8 septembrie 2020, 14:10)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      ca il contesta nimeni.
      Dar ce te faci cu regulamentul?
      Dupa cate toate (imagine sifonata, pus sub lupa si tot tamtamul) nu-l cred atat de nebun incat sa mai faca si apel,chiar daca ar crede ca are dreptate. La ce i-ar folosi.
      Imaginile (cat o mie de cuvinte) raman, la alea n-are cum sa faca apel.
      O clipa de lipsa de control si imaginea se duce de rapa iremediabil.
      Se spune ca adevaratul caracter al unui om se vede cand este beat si nu se mai controleaza. Atunci ii poti afla adevaratele sentimente si cat ii pasa de altii. Atunci e mai greu sa minta.
      Poate Djokovici sa castige inca 10 GS de acum incolo (poate sa o faca!) imaginea de acum n-o mai poate repara.
      • +2 (10 voturi)    
        Pentru Leo55;;adevaratelor sentimente'' (Marţi, 8 septembrie 2020, 16:24)

        Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        Du-te la culcare!Dupa trezire te rog sa citesti presa,ai sa vezi ca au mai fost cazuri asemanatoare.Chestia cu'' pasatul de altii'' e chiar o mandolina/circoteca ieftina.Poate il confunzi pe Nole cu un politician roman.Imaginea nu se duce de rapa,oricat de mult ar vrea papagalii.Nastase a fost actorul unor scene pe care tu le-ai fi considerat de neconceput.Cu toate acestea in istorie ramai prin performantele date de munca ta,talentul,hotararea manifestate in mod constant.Tu de fotbal nu ai auzit?N-am loc aici sa-ti povestesc ce accidente urate au fost acolo.
  • +7 (21 voturi)    
    Inacceptabil (Marţi, 8 septembrie 2020, 13:30)

    animatron [utilizator]

    Astfel de reactii, cu amenintari cu moartea sau care indeamna la violenta, trebuie anchetate penal si autorii sanctionati cel putin contraventional sau trimisi in judecata daca e cazul (indivizi despre care s-ar banui ca pot trece la act).

    Masificarea accesului la Internet si dependenta de retele sociale ale unei parti din populatia tarilor occidentale au creat oportunitati de exprimare publica pentru tot felul de rebuturi umane si bolnavi psihici care mai demult nu ar fi fost bagati in seama de nimeni.

    In prezent, orice interlop, imbecil, ignorant, dezechilibrat, asasin, violator, traficant, poate posta orice ii trece prin mintea confuza si chiar e incurajat de restul hoardei de redusi mintali.

    In Romania am avut si noi recent mai multe cazuri de "inteligenti" care au postat diverse amenintari cu moartea sau violenta fizica la adresa unor politicieni, jurnalisti, etc, sunt anchete in curs si unii au fost arestati.

    https://www.digifm.ro/stiri/barbatul-care-l-a-amenintat-cu-moartea-pe-raed-arafat-a-fost-retinut-76710

    https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/bucurestean-retinut-pentru-amenintari-pe-facebook-ce-au-descoperit-politistii-la-domiciliul-acestuia.html

    Djokovici probabil nu a avut intentia sa o loveasca fix pe arbitra aia, era vadit enervat si a lovit mingea aiurea, spre tribuna/spre margine.

    Nu putem sti cat de intensa i-a fost durerea dnei arbitre sau daca a fost mai mult panicata.

    "Odihna" la hotel ne sugereaza ca e mai mult o stare emotionala decat una medicala (altfel odihna era la spital!).

    In epoca asta de idolatrizare a "aparentei", cei care stiu ca sunt filmati sunt adesea tentati sa isi exagereze reactiile, sa le dramatizeze, sa scoata un efect mai mare care le poate aduce mai multa reactie publica.

    Regulile de arbitraj ar trebui totusi sa tina cont mai mult de context si de intentia faptasului, asa e si la un proces, nu poti pune semn de egalitate intre unul care a facut o eroare si cel care a vrut sa faca rau cuiva.
  • +1 (11 voturi)    
    deci (Marţi, 8 septembrie 2020, 13:44)

    liviu_ [utilizator]

    sunt total de acord ca regula aia e o cretinatate (si am mari indoieli ca se aplica daca era un american in locul lui) DAR:

    1 - arbitra nu a avut nici o vina
    2 - sa aduci in vorba o tragedie ca a fiului ei, este o tampenie fara margini care denota niste probleme psihiatrice grave din partea celor care o fac!
    3 - hai (ma refer evident la presa) sa nu le mai facem reclama imbecililor care se dau smecheri din spatele tastaturii si ameninta pe altii!

    atentie nici nole nu are nici o vina pt comportamentul compatriotului sai
  • -2 (14 voturi)    
    Trebuie impusă ordinea și disciplina. (Marţi, 8 septembrie 2020, 14:03)

    asavreau [utilizator]

    Sportul și tenisul este un sport îndrăgit,trebuie să se facă cu respectarea sportivității.Ce sa întâmplat cuNovak Djokovic nu trebuie să se mai întâmple.Fanii nu s-ar manifesta așa dacă Novak ar ieși și ar recunoaște că a greșit.De aceea merită suspendat pe viață din orice competiție.Legea junglei nu are ce căuta în sport.
  • +6 (16 voturi)    
    Dar de ce va mirati? (Marţi, 8 septembrie 2020, 14:18)

    Sparafucile [utilizator]

    Sunt urmasii lui Gavrilo Princip. Care in Serbia e mare erou national, are si statuie. La sirbi cultura asasinatului e temeinic insurubata in fibra natiunii.
  • +3 (7 voturi)    
    ar fi... (Marţi, 8 septembrie 2020, 17:04)

    asada [utilizator]

    ....interesanta parerea si atitudinea "inegalabilului " si mai ales a lui tacsu ,fata de rahatii cu amenintarile ,ce vad ca sant incriminate de majoritatea celor ce isi spun parerea pe acilea !!!