Ilie Năstase sare în apărarea lui Novak Djokovic: "El e un băiat foarte liniștit"

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 7 septembrie 2020, 13:49 Sport | Tenis


Ilie Nastase
Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro
​Cunoscut drept unul dintre "băieții răi" ai circuitului în perioada sa de activitate, Ilie Năstase a comentat incidentul în care a fost implicat Novak Djokovic. Fostul lider al ierarhiei ATP este de părere că sârbul nu ar fi trebuit descalificat de la US Open, iar în sprijinul afirmațiilor sale o aduce pe Serena Williams - a fost iertată de mai multe ori pentru diverse acte de indisciplină.

Ce spune Nasty despre descalificarea lui Nole

"Eu știu că el e un băiat foarte liniștit, am fost surprins de toată treaba asta și nu cred că a lovit-o pe doamna arbitru cu intenție. El n-are antecedente, nu e violent. Dacă mai dă de o mie de ori, n-o mai lovește pe doamna. Din câte am înțeles, el era cu spatele când a lovit mingea.

Noi, cel care-l cunoaștem, știm că a fost un gest făcut din greșeală. N-a vrut să dea în arbitru, probabil că era frustrat, dar de ce ar lovi pe cineva?

E puțin politic (n.r. episodul de a-l descalifica pe Djokovic). S-a mai întâmplat ca Serena Williams să-și iasă din pepeni și n-a fost amendată cât trebuia. La Djokovic, au folosit regulamentul din plin.

E păcat ca Djokovic să plece din turneu în felul acesta. E păcat pentru tenis, pentru turneu, ar trebui să se oprească! Sincer, nici nu m-am uitat la US Open. Dacă nu sunt spectatori, nici nu mă mai interesează atât de mult. Ce să urmăresc? Niște antrenamente?" - Ilie Năstase, pentru gsp.ro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2496 vizualizari

  • -1 (21 voturi)    
    loool (Luni, 7 septembrie 2020, 14:00)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    la fel ca Nastase... caracterul fetid ii da de gol.
    • +1 (21 voturi)    
      Caracter fetid? (Luni, 7 septembrie 2020, 14:09)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      A aruncat o minge fara sa se uite unde si a lovit pe cineva din greseala? Ce caracter fetid, despre ce vorbesti?!
      • +2 (10 voturi)    
        sa il ascultam si pe ion ca si el e om (Luni, 7 septembrie 2020, 14:23)

        real didi [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        tu habar n-ai de regulamentele din tenis, este?
      • +3 (7 voturi)    
        Nu are propietatea termenilor (Luni, 7 septembrie 2020, 14:49)

        salvatore [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        .
      • 0 (8 voturi)    
        nu e greseala (Luni, 7 septembrie 2020, 17:09)

        Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        la cite turnee a participat el stie ca acei copii de mingi(a se vedea prima minge pe care a returnat-o) stau la coltul terenului. a returnat prima minge jos, a doua in schimb e sus, e data tare (cine joaca stie), e la mijlocul terenului. e amicul super idiotic sa faca asta. cred ca si-a pierdut cumpatul si a vrut sa loveasca pe cineva. as fi vrut sa fie o confuzie ptr ca organizatorul a ales prost culoarea tricourilor sa fie identica ptr arbitrii si copii de mingi, dar nu se poate folosi de asta din cauza mentionata mai sus. e clar ca tipul a vrut sa loveasca pe cineva sau sa sperie pe cineva dar mingea sa aterizeze pe omusor la viteza aceea...nu doresc nimanui.
        • -2 (6 voturi)    
          Bullshit (Luni, 7 septembrie 2020, 18:56)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

          A lovit intentionat, cu spatele, direct in gat, da? A fost cu intentie pentru ca asa simti dumneata un urina.
          Tampenii, doar tampenii.
  • +1 (9 voturi)    
    mda, nastase si respectarea legii... (Luni, 7 septembrie 2020, 14:22)

    real didi [utilizator]

    de la un fost tenismen recalcitrant, cunoscut pentru episoadele de violenta, care a fost prins baut pe motocicleta de 2 ori in aceeasi zi, la ce sa te astepti? in orice caz, nu la respectarea legii.

    regulamentul meciurilor de tenis scrie clar ca se pedepseste cu descalificarea si anularea punctelor obtinute in turneu de jucatorul care loveste mingea la nervi spre spatele terenului, indiferent daca loveste cu intentie sau nu un oficial sau un spectator. (spectatori nu erau oricum, ca e pandemie)

    adica exact ce a facut djokivici.
  • -2 (10 voturi)    
    US Open...mult zgomot pentru nimic!!! (Luni, 7 septembrie 2020, 14:39)

    dragobete [utilizator]

    Decizia de a-l descalifica pe Nole Djokovic pentru un gest involuntar este...absolut cretina din partea organizatorilor...chiar daca arbitra...trebuia internata ca sa-si recapete functiile vitale...nu trebuia luata o asemenea decizie...la fotbal...un jucator se ciocneste cu arbitrul involuntar si...arbitrul sau jucatorul trebuie schimbat...se face dar...nu este descalificata echipa de fotbal sau arbitrul nu este suspendat pentru un asemenea eveniment...acest made in USA...abia il asteptau la cotitura pe Nole...a infiintat o Asociatie a jucatorilor...l-a aparat pe Zverev pentru a i se permite sa joace meciul...cat despre Nole...si-a turnat cenuse in cap pentru un gest involuntar...isi cerea scuze si regreta momentul dar...nu trebuia sa afirme ca merge sa munceasca sa...invete ce?...baietilor din ATP acesti gladiatori din tenis...va baga muuulti bani in buzunar...fara EI...voi sunteti... nimeni pe drum...hai sictir...capul sus Nole...faci parte din istoria tenisului de camp all time...forever!!!
    • 0 (4 voturi)    
      Pai de aia exista Regulament (Luni, 7 septembrie 2020, 22:24)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui dragobete

      Pt a elimina Cretinatatile, adica pt a nu lasa loc arbitrilor sa afecteze un meci. Arbitrii doar au aplicat Regulamentul. Cretin a fost Djokovic ca nu s-a gandit la efectul asupra celorlalti, al actiunilor sale.
  • -2 (8 voturi)    
    turneu? (Luni, 7 septembrie 2020, 14:51)

    Clef [utilizator]

    pe zi ce trece, devine limpede ca evenimentul cu pricina e mai degraba o farsa; nu-i de mirare, locul pare a fi bantuit de accente caricaturale, care mai de care.
  • +5 (11 voturi)    
    Lol (Luni, 7 septembrie 2020, 15:05)

    HP [utilizator]

    Mi-as dori tare mult sa nu ii mai faceti reclama gunoiului de Nastase, un rebut de om.

    "Fostul cap ATP".

    Un zero. Generalul izmana, un troglodit analfabet imputit si nesimtit.
  • 0 (10 voturi)    
    oare de ce... (Luni, 7 septembrie 2020, 17:35)

    asada [utilizator]

    ....gesturile regretabile si involuntare sant infaptuite de neamurile proaste din tenis si de oriunde aiurea !!?? Li se vor fi intamplat si altor foarte mari jucatori !!??
    • -1 (3 voturi)    
      eh (Luni, 7 septembrie 2020, 23:46)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui asada

      John McEnroe, Tim Henman, David Nalbandian... Numai neamuri proaste.
  • +1 (1 vot)    
    S-a trezit mosul cu 2.000 de muieri in carca ? (Marţi, 8 septembrie 2020, 21:00)

    Plagarus [utilizator]

    Pacatele lui pot fi iertate,ca-i cu doar doi neuroni la mansarda.Djokovic a fost imprudent de nervos si regulamentul i s-a aplicat si lui.