​Perechea româno-olandeză Horia Tecău/Jean-Julien Rojer s-a calificat în sferturile de finală ale probei masculine de dublu din cadrul turneului de tenis US Open, sâmbătă, în bula securizată de la arenele Flushing Meadows din New York, după ce s-a impus cu 4-6, 6-3, 6-4 în faţa columbienilor Juan-Sebastian Cabal/Robert Farah.

Horia Tecau si Jean Julien RojerFoto: Peter Staples / ATP Tour

Tecău şi Rojer i-au învins pe principalii favoriţi în exact două ore de joc.

Sud-americanii au dominat primul set, Tecău şi partenerul său l-au controlat pe al doilea, iar în decisiv perechea româno-olandeză a reuşit un break decisiv la 4-4, încheind conturile cu 6-4.

Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer au avut 5 aşi şi 3 duble greşeli, iar adversarii au reuşit 3 aşi şi 3 duble greşeli. Învingătorii au totalizat mai multe mingi direct câştigătoare, 41-32, având şi mai puţine erori neforţate, 17-24.

Tecău şi Rojer au acum 7-4 în meciurile directe cu columbienii, precedentul duel încheindu-se tot cu o victorie, anul trecut, la Turneul Campionilor, cu 6-2, 5-7, 10-8, în faza grupelor.

Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer şi-au asigurat un cec de 91.000 de dolari şi 180 de puncte ATP la dublu. Următorii adversari vor fi Rohan Bopanna (India) și Denis Shapovalov (Canada), transmite Agerpres.