​​Sorana Cîrstea a făcut unul dintre cele mai bune meciuri ale sale din ultima perioadă, a întors soarta partidei cu britanica Johanna Konta (13 WTA, cap de serie nr. 9) și s-a impus cu 2-6, 7-6(5), 6-4, după un meci care a durat două ore și 51 de minute.

Johanna a început mai bine partida și a câștigat primul set după ce a reușit să se impună de trei ori la retur. Condusă cu 2-1 în setul secund (Konta a făcut break), Sorana a revenit rapid, a egalat scorul și manșa avea să fie decisă într-un tiebreak în care românca a fructificat a patra minge de set (a condus cu 6-2, s-a impus în cele din urmă cu 7-5).

Setul decisiv a fost unul foarte echilibrat, cele două jucătoare trecând pe rând la conducere. Sorana a fost cea care a obținut break-ul decisiv, a ratat două mingi de meci la retur, însă a închis partida cu un as în game-ul următor.

Statistica partidei dintre Cîrstea și Konta:

Ași: 7-5

Duble greșeli: 6-2

Puncte câștigate cu primul serviciu: 49/78 (63%) - 48/65 (74%)

Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 20/42 (48%) - 12/35 (34%

Lovituri câștigătoare: 37-40

Erori neforțate: 36-40

Puncte câștigate la fileu: 13/16 (81%) - 8/12 (67%)

Total puncte câștigate: 110 - 111

Sorana Cîrstea şi-a egalat cea mai bună performanţă de la US Open - turul al treilea: 2009, 2019.

În turul următor, Sorana o va întâlni pe Karolina Muchova (Cehia / 26 WTA, favorită 20), care a trecut de Anna Kalinskaya (Rusia, 110 WTA), scor 6-3, 7-6(4).

Calificarea în turul al treilea îi asigură Soranei un premiu în valoare de 163.000 de dolari și 130 de puncte în clasamentul WTA.