US Open

VIDEO Andy Murray, revenire senzațională de la 0-2 la seturi - Victorie în aproape cinci ore contra lui Yoshihito Nishioka

Miercuri, 2 septembrie 2020, 9:07 Sport | Tenis

Andy Murray
Andy Murray a avut parte de un meci incredibil pe Arthur Ashe, britanicul reușind să revină după ce a fost condus cu 2-0 la seturi de Yoshihito Nishioka (49 ATP). A fost un meci epic, de patru ore și 39 de minute, în urma căruia Murray a obținut calificarea în turul doi de la US Open.

Andy a cedat primele două seturi în fața rapidului nipon: 6-4, 6-4, iar în al treilea a trăit periculos în tiebreak (7-5). A mai fost nevoie de încă un tiebreak (7-4) pentru ca Murray să trimită meciul în manșa decisivă.

După un set cinci de 44 de minute, Andy (115 ATP) a obținut victoria și calificarea în turul doi de la US Open (6-4), partida de pe Arthur Ashe fiind una spectaculoasă și dramatică.

A fost 4-6, 4-6, 7-6(5), 7-6(4), 6-4 pentru scoțian.

Pentru Andy va urma un meci foarte greu contra favoritului numărul 15, Felix Auger-Aliassime, din Canada.