​​Irina Begu (73 WTA) nu a reușit să producă supriza și a părăsit încă din primul tur US Open. Românca a fost învinsă, scor 6-3, 6-2, de Petra Kvitova (Cehia, 12 WTA și cap de serie nr. 6), după un meci care a durat o oră și două minute.

După un început de meci echilibrat (a fost 3-3, fiecare jucătoare reușind câte un break), Petra a reușit să facă break-ul decisiv la scorul de 5-3. Setul secund a fost dominat de cehoaică, Petra reușind să servească foarte bine și să câștige de două ori la retur.

În turul următor, Petra Kvitova o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Kateryna Kozlova (Ucraina / 99 WTA) și Whitney Osuigwwe (SUA / 143 WTA).

Pentru prezența în primul tur, Irina Begu va primi un cec în valoare de 61.000 de dolari și 10 puncte WTA.