Serena Willliams a avut parte de un meci maraton cu Arantxa Rus, victoria americancei venind după o partidă maraton de două ore și 48 de minute. Serena a condus cu 5-2 în decisiv, dar a avut nevoie de tiebreak pentru a se impune în cele din urmă. Nume mari au părăsit deja turneul de la Cincinnati: Petra Kvitova, Caroline Garcia, Kristina Mladenovic sau Amanda Anisimova.

Serena Williams, la CincinnatiFoto: Captura YouTube

Câștigătoare a 23 de titluri de Grand Slam, Serena a avut un meci tare greu cu Arantxa Rus. A câștigat primul set la tiebreak (8-6), l-a pierdut pe al doilea (3-6), iar în decisiv s-a distanțat la 5-2.

Nu a fost însă suficient: Rus a revenit incredibil, a răsturnat situația de pe tabelă (6-5), a servit pentru meci, dar Serena a găsit puterea de a duce manșa în tiebreak.

Olandeza a simțit presiunea și a cedat categoric tiebreakul: 7-0. În optimi, Serena se va duela cu Maria Sakkari.

Naomi Osaka (favorită numărul 4) a avut şi ea nevoie de trei seturi, 6-7(5), 6-4, 6-2, pentru a trece de cehoaica Karolina Muchova.

Turneul WTA de la Cincinnati este dotat cu premii totale în valoare de 1,95 milioane de dolari și se dispută la Flushing Meadows în acest an din cauza pandemiei de coronavirus.