Decizia de ultim moment luată de Simona Halep

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 26 iulie 2020, 15:55 Sport | Tenis


Simona Halep
Foto: wta/ twitter
Simona Halep a anunțat, duminică, pe pagina personală de Facebook, că a decis, în contextul creșterii numărului de cazuri de Covid-19 din România, să nu participe la turneul de la Palermo, acolo unde era înscrisă pe tabloul principal.

Ce a scris Simona Halep pe Facebook:

"Având în vedere creşterea recentă a cazurilor Covid19 în România şi îngrijorării mele cu privire la călătoriile aeriene internaţionale în acest moment, am luat decizia grea de a mă retrage de la Palermo. Vreau să mulţumesc directorului turneului şi Ministerului italian al Sănătăţii pentru toate eforturile în numele meu" - Simona Halep.

Cu puțin timp în urmă (n.r. vineri, 24 iulie), Roberto Speranza, Ministrul italian al Sănătăţii, anunțase că toţi cetăţenii care în ultimele 14 zile au fost în România şi Bulgaria vor trebui să intre în carantină la sosirea în Italia.

În mod normal, această măsură le împiedica să ia startul în competiţie pe Simona Halep şi pe alte jucătoare române, Sorana Cîrstea, Irina Begu şi Patricia Ţig, înscrise în calificările turneului de la Palermo, însă organizatorii ceruseră o derogare pentru acestea din partea Ministerului Sănătăţii din Italia şi erau încrezători că vor avea câstig de cauză.

Palermo Ladies Open este primul turneu oficial care va avea loc după suspendarea circuitului feminin de tenis din cauza pandemiei de coronavirus. Competiția de categorie International se va disputa în perioada 3-9 august.

Simona Halep era principala favorită a întrecerii care se joacă pe zgură. Sportiva din România este înscrisă și la turneul de la Praga, competiție care va debuta pe 10 august.

Reacția directorului de la Palermo

"Am rămas cu un gust amar după ce numărul 2 mondial, Simona Halep, a decis să se retragă de la Palermo Ladies Open. Ieri eram foarte optimiști, chiar am informat stafful Simonei Halep că sportivii nu sunt obligați să stea 14 zile în carantină după ce sosesc în Italia.

Cu toate acestea, în ciuda eforturilor noastre, stafful Simonei Halep ne-a anunțat că sportiva nu va mai participa la turneu. Suntem foarte dezamăgăți și frustrați", a spus directorul turneului de la Palermo, Oliviero Palma, citat de Digisport.

Postarea campioanei de la Wimbledon:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8255 vizualizari

  • +7 (17 voturi)    
    Chapeau! (Duminică, 26 iulie 2020, 16:30)

    NoFive [utilizator]

    Pare a fi o decizie inteleapta un contextul mondial actual. Felicitari inca o data, Simona Halep!
  • -1 (7 voturi)    
    daca vrea sa-si continue cariera (Duminică, 26 iulie 2020, 17:24)

    Antenistontel [utilizator]

    ii trebuie alta rezidenta!
  • +2 (8 voturi)    
    oficial frustrat (Duminică, 26 iulie 2020, 18:33)

    Aquariuss [utilizator]

    Să nu mai fie așa frustrat omu'. E hotaărîrea țării lui să o respecte că virusul nu se uita pe formular la rubrica ocupație ! Iar Simona a dat inca odata dovada ca e profesionista si intelege cu ce se mananca treaba asta .si nu e loc de ” merge și așa”
  • -3 (11 voturi)    
    Ca de obicei Halep e o incurca lume ! (Duminică, 26 iulie 2020, 20:07)

    Susufler0 [utilizator]

    A fugit de Zika, dupa ce facuse presiuni pt a fi portdrapelul Romaniei, inaintea unor sportive romance multiple medaliate cu aur la Olimpiade !

    Acum a anuntat organizatorii unui turneu mic ca vrea sa participe la competitie; s-au dat aia peste cap si au obtinut derogare pt Halep dar Simona s-a retras pt ca o data cu ea ar zbura prea multi romani si ii e teama de Covid !

    PS. Pt ce felicitari Simonei ? De ce sa nu mai fie frustrat Directorul Turneului de la Palermo ?
    • -2 (4 voturi)    
      raspuns (Luni, 27 iulie 2020, 8:08)

      Aquariuss [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Mie nu mi-ar lua mai mult de trei minute ca sa-ti explic si prima si ce-a de-a doua nedumerire a ta insa tie ti-ar lua prea mult timp pentru a intelege, asa ca o lasam asa cum a cazut ;)
      • +1 (1 vot)    
        Intrebarile erau retorice ! (Luni, 27 iulie 2020, 9:47)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Aquariuss

        Daca chiar as fi avut nevoie de explicatii de la NoFive si de la tine v-as fi intrebat direct ce si cum !...
        Nu ti-a dat prin cap atata lucru, motiv pt care aerul de superioritate pe care il afisezi fata de mine e ridicol !

        PS. Iti las timp cat ai nevoie ca sa procesezi comentariul meu pt ca, spre deosebire de tine, eu nu las niciodata lucrurile "asa cum au cazut" ! :)))

        PPS. Multumesc HN pt intelegere !
      • +2 (2 voturi)    
        Asa o fi, .... (Luni, 27 iulie 2020, 17:18)

        gigiN [utilizator] i-a raspuns lui Aquariuss

        .... mai “Einstein”!!!
      • +1 (1 vot)    
        Ai priceput deci cele spuse de mine ! (Luni, 27 iulie 2020, 22:32)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Aquariuss

        PS. Asta-i un lucru bun si un bun inceput ca sa intelegi ca in loc sa faci pe desteptul intotdeauna e mai bine sa fii umil si sa incerci sa cunosti rostul spuselor celuilalt inainte de a i le accepta sau nu !