Răspunsul Simonei Halep la propunerea lui Darren Cahill de a se muta din România

de A.I.     HotNews.ro
Vineri, 22 mai 2020, 9:36 Sport | Tenis


Darren Cahill si Simona Halep
Foto: wta adelaide / twitter
Darren Cahill a oferit un amplu interviu pentru Digisport, iar antrenorul australian a precizat printre altele că i-a sugerat Simonei Halep să-și schimbe rezidența pentru a plăti taxe și impozite mai mici.

Pe modelul bine cunoscut deschis de Novak Djokovic, liderul ATP, și urmat și de alte nume importante din tenisul mondial, Alexander Zverev și Grigor Dimitrov, Simonei i s-a propus să se mute la Monte Carlo.

A refuzat să se mute din România

"Acum ceva timp i-am spus să-și schimbe rezidența, în Monte Carlo de exemplu, pentru a plăti cât mai puțin. Mi-a aruncat o privire tăioasa și mi-a zis: <Nici gand sa fac asta>", a precizat Darren Cahill în interviul acordat jurnalistului Gabriel Morariu.

Graba strică treaba

Darren a mai vorbit despre un aspect important din jocul Simonei. Fostul lider WTA alege inexplicabil să se grăbească atunci când conduce, în dorința de a termina cât mai repede partida. De multe ori, această tactică le readuce pe adversare în meci.

"Se grăbeste, alege să trimită decisiv. Asta încerc să lucrez cu ea, îi spun să nu se grăbească. Devine frustatrată de cele întâmplate. E o perioadă dificilă când, de exemplu, conduce cu 6-2, 2-0. Acum e ceva mai bine, a progresat mult în ultimii ani" - Darren Cahill.

Alături de Darren Cahill, Simona Halep a câștigat titluri importante în circuitul WTA, dar cel de referință rămâne în continuare cel cucerit la Roland Garros în 2018. De asemenea, Halep a ajuns pe locul întâi în ierarhia mondială.

În plus, Cahill a avut rolul său (chiar dacă mai mic) în titlul de la Wimbledon, acolo unde a ajutat-o cu diverse sfaturi pe Simona în drumul spre cucerirea trofeului (pe iarba londoneză, Halep a fost pregătită full-time de Daniel Dobre).

Simona Halep
  • Născută: 27 septembrie 1991, la Constanța, 1.68 metri.
  • Antrenor: Darren Cahill, ajutat de Artemon Apostu-Efremov
  • Jucătoare de mâna dreaptă, execută backhand-ul cu două mâini
  • În prezent, ocupă locul 2 în ierarhia mondială. A urcat pentru prima dată pe locul 1 WTA la data de 9 octombrie 2017.
  • Dublu: locul 149 în prezent, 71 cea mai înaltă clasare (pe 15 mai 2017)
  • Titluri în carieră: 20 (dintre acestea, două sunt de Grand Slam)
  • Bani câștigați în carieră din tenis: $36.551.855
  • Victorii / înfrângeri în carieră: 503/216
  • Ultimul meci jucat: Victorie cu Elena Rybakina în finala de la Dubai (2020)

Darren Cahill, despre ultimele progrese vizibile ale Simonei Halep - Plus: "Nu e mereu de acord cu mine"






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















24295 vizualizari

  • +7 (21 voturi)    
    normal ca nu pleaca.. (Vineri, 22 mai 2020, 10:02)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... e makedoancā, astia stau legati de glie. si in plus, isi cauta barbat... din ala makedon, d'ai lor...
  • -1 (13 voturi)    
    sa faca si ea ca (Vineri, 22 mai 2020, 10:19)

    bobo2 [utilizator]

    "germanul" Mischa Zverev, sau "canadienii" Shapovalov, Raonic, Andreescu
    • +3 (5 voturi)    
      Toti "canadienii" aia au imigrat de mici (Vineri, 22 mai 2020, 15:27)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      Raonic pe la 3 ani, parca.
  • +10 (14 voturi)    
    doar atat (Vineri, 22 mai 2020, 10:20)

    sile1 [utilizator]

    Mare antrenor ,mare si superba jucatoare !
  • -5 (15 voturi)    
    taxe (Vineri, 22 mai 2020, 10:35)

    Ionionx [utilizator]

    Incercarea un0ra sa fenteze statele in care traiesc, mutandu-si resedinta, chipurile, te miri unde, d0ar de dragul de a nu plati taxele statului respectiv. este 0 mentalitate pagub0asa, caracteristrica d0ar cel0r nesatui de bani. Dapdv nu-mi place Darren Cahill., si apreciez f0arte mult atitudinea SIM0NEI HALEP. Familia, tara care te-a f0rmat -cu bune si cu rele- 0 viata intreaga, primeaza nesatzului de bani.
    • +5 (11 voturi)    
      statul și patria (Vineri, 22 mai 2020, 14:28)

      Kavon [utilizator] i-a raspuns lui Ionionx

      Uneori și în unele regiuni (cum ar fi sud-estul Europei) statul sufocă/omoară patria. Djokovic face sistematic donații uriașe în beneficiul compatrioților lui, dar, pe bună dreptate, nu lasă ca banii lui să meargă automat, pe căi neverificabile de el, către un stat care nu a făcut nimic pentru pregătirea/cariera lui și care sigur ar sifona sumele respective în conturile unora bine așezați politic și economic. Oricine are dreptul să decidă ce face cu propriile sale câștiguri. Simona e prea exaltat-patrioată ori chiar nu poate trăi confortabil emoțional în alt mediu (neromânesc). Dar sper să fie conștientă că în țara care îi „tunde” veniturile substanțial și fără vreo sfială este înjurată, blamată că „nu e româncă” (?!), judecată pentru orice cuvânt și gest, privită cu ostilitate pentru că, vezi bine, ar goli visteria statului când ar intra în concediu de maternitate.
  • +4 (20 voturi)    
    de parca face ce vrea (Vineri, 22 mai 2020, 10:55)

    IDontKnow [utilizator]

    pai o lasa ta-su? femeile minoritatii respective nu au valaore umana in cadrul familiei, ele fac ce zice tatal, respectiv sotul...
  • -4 (16 voturi)    
    PR de doi tzeckini,acum ca vine ANAFUL la fileu (Vineri, 22 mai 2020, 10:56)

    Plagarus [utilizator]

    Mare patrioata Halepa,sa-i dam steagul la toate JO din sec.XXI.
    • +1 (5 voturi)    
      Incercati cu niste fond de ten (Vineri, 22 mai 2020, 18:22)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Verdele invidiei se vede urat pe fata.
  • +2 (8 voturi)    
    Comentarii negative (Vineri, 22 mai 2020, 16:54)

    dpd [utilizator]

    Din x comentarii, 80% sunt negative, STUPEFIANT. Chiar si cand taxarea banilor in Romania - indiferent de motive - nu ar face bine indirect si celor care comenteaza (vine cu bani in romania = bani mai multi pentru pensii, spitale, etc, etc).

    Ce popor! Hai Simona!
    • +1 (9 voturi)    
      Stupefiant e altceva (Vineri, 22 mai 2020, 18:30)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui dpd

      Ca sunt DOAR 80% negative...
      Pai femeia asta intruchipeaza tot ce uraste romanul verde (valabil si pentru romancele verzi) mai mult la aproapele lui - succesul, modestia, lipsa de fitze, profesionalismul, faptul ca nu depinde cam de nimeni si cel mai putin de atotputernicul stat roman etc. etc. etc.
      Nu intelegeti? Femeia asta e ca un scuipat in fata tuturor mediocritatilor guralive si autosuficiente din tara asta. Inacceptabil, insultator, intolerabil, jignitor, trebuie distrusa, calcata in picioare, batjocorita... trebuie sa ne convingem pe noi insine ca nu e cu nimic mai buna decat noi, ba, de fapt, ne e chiar inferioara, dar, intr-un mod cumva cetos, a avut un noroc chior si/sau cheltuie Tiriac miliarde ca sa-i "faca partie", sau, sau, sau.

      Macar in spatiul virtual si in mod anonim s-o facem praf, ca altfel, daca ne-am intalni cu ea in viata reala, am da dragut din coditza, ca poate ne iese ceva...
  • -2 (8 voturi)    
    BRAVO SIMONA! (Vineri, 22 mai 2020, 16:57)

    Bradisor [utilizator]

    Aasa trebuie sa procedeze un roman adevarat.
  • -1 (1 vot)    
    ce comentarii,.??? (Sâmbătă, 23 mai 2020, 8:37)

    SiveTamy1 [anonim]