Nick Kyrgios, ziua și controversa: Amice, ești mai bun decât Djokovic

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 17 mai 2020, 15:31 Sport | Tenis


Nick Kyrgios
Foto: Australian Open / Twitter
Nick Kyrgios a realizat încă un live pe Instagram, de această dată colegul de discuție fiind Andy Murray. Printre multele subiecte discutate, australianul a revenit la Novak Djokovic, jucător care îi este "foarte drag". "Nu vreau să stârnesc controverse, dar ești mai bun decât Djokovic", i s-a adresat Nick scoțianului.

În sprijinul afirmațiilor sale, australianul a adus aminte de un meci în care nu a putut să câștige decât patru game-uri contra lui Andy. Este vorba despre o partida disputată în 2014, la Montreal, iar Murray s-a impus cu un dublu 6-2.

Kyrgios a simțit imediat pericolul din terenul advers atunci când serviciile sale (recunoscute în circuit pentru forță și precizie) au fost returnate cu ușurință de către adversar.

"În acea zi am simțit efectiv că nu mai știam ce înseamnă tenisul. Am vrut să ies de pe teren după primele 4-5 game-uri, sincer îți spun. Îmi returnai serviciul, lucru pe care Rafa nu-l făcea, așa că m-am gândit imediat că sunt în pericol.

Djokovic se ferea de serviciul meu, în schimb tu mi l-ai returnat solid, vrând să lovești direct câștigător. În ultimele ocazii în care am jucat cu Djokovic, a încercat să se ferească de serviciul meu, dar tu ai luat-o în plin" - Nick Kyrgios.

Murray, mai bun decât Djokovic

"Nu vreau să fac declarația asta să sune a controversă, dar, sincer, cred că ești mai bun decât Djokovic. Oamenii de pe social media vor zice că nu am dreptate, pentru că Djokovic a câștigat atâtea Grand Slam-uri...", a încheiat australianul.

Răspunsul lui Andy a fost unul cât se poate de diplomat: "Rezultatele arată probabil altceva".

Murray și Kyrgios s-au întâlnit de 5 ori, scorul fiind de 4-1 în favoarea scoțianului. De altfel, Nick a câștigat singul său meci contra lui Andy în 2018, la Queen's, atunci când britanicul avea deja probleme de sănătate

De ce crede Nick Kyrgios că Novak Djokovic nu este cel mai bun jucător din toate timpurile






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3481 vizualizari

  • +2 (14 voturi)    
    Cretinului de Karaghioz ii dauneaza izolarea ! (Duminică, 17 mai 2020, 15:38)

    Susufler0 [utilizator]

    A inceput sa pupe in fund ori nu obisnuia ! :)))
  • +3 (9 voturi)    
    Scandalagiul frustrat stabileste cine este (Duminică, 17 mai 2020, 17:16)

    persuasiv [utilizator]

    cel mai bun.
    Novak grand slam 17
    Andy grand slam 3
    Fara sa mai pomenim de alte...
  • +2 (10 voturi)    
    Kyrgios ataca o problema interesanta... (Duminică, 17 mai 2020, 17:19)

    Sparafucile [utilizator]

    Care? Ar putea exista si alt criteriu - in aprecierea valorii tenismenilor - decit numarul de Grand- Şlem-uri cistigate? De pilda un criteriu tehnic: capacitatea de a returna servicii foarte puternice. Sau precizia loviturilor, abilitatea de a plasa mingea, lovita foarte tare, in orice punct al terenului advers. In acest caz numarul de Grand- Şlem-uri cistigate n-ar mai fi un criteriu determinant. Fireste ca vor protesta unii ca astea sunt criterii subiective. Da, dar pline de farmec!

    O analogie din muzica: Paganini a compus 6 concerte de vioara. Beethoven doar unul singur. Dar ce concert!
    • +2 (4 voturi)    
      De obicei cei care "au capacitatea (Duminică, 17 mai 2020, 20:17)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      de a returna servicii foarte puternice" precum si "precizia loviturilor, abilitatea de a plasa mingea, lovita foarte tare, in orice punct al terenului advers", au si rezultate sportive foarte bune traduse in multe turnee de grand slam castigate ! E cazul celor Trei Mari !

      PS. Apropo de analogie: Paganini... Ce interpret ! Ce virtuoz !
      • -2 (2 voturi)    
        Din păcate nici unul dintre noi (Duminică, 17 mai 2020, 21:19)

        comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        nu se poate lăuda că l-a ascultat pe Paganini în direct (și nu avem nici măcar consolarea înregistrărilor, în cazul lui). Partiturile rămân ca mărturii obiective, în timp ce sound-ul se pierde exact când este receptat de ureche. La fel și frumusețea loviturilor - poate fi o încântare pentru ochi, rămâne înregistrată pe vreun generic, dar în palmares rămân victoriile...
        Poate o altă metodă de ierarhizare ar fi aceea de a raporta numărul victoriilor la timpul efectiv jucat în deplină capacitate fizică și mentală (ar trebui scăzute perioadele cât concurenții joacă accidentați - dar de la ce punct un disconfort - care este inerent în sport - devine accident dus pe picioare?, cele în care jucătorul absentează pentru refacere și cele în care revine în competiții, dar are de „tras” până ajunge la forma optimă - și iar, cine stabilește unde se termină refacerea și începe lupta pentru a ajunge în vârf?)
        • +2 (2 voturi)    
          Toate cele 6 concerte de vioara (Luni, 18 mai 2020, 9:49)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

          compuse de Paganini au pasaje de maxima dificultate, incredibil de complexe si sofisticate pe care se spune ca in epoca doar Paganini cu tehnica lui uluitoare reusea sa le interpreteze cu maxima exactitate ! De aici i s-a dus si faima (inclusiv de la unele "inventii" interpretative)

          PS. In tenis, in cel feminin Aga Radwanska a fost un fel de Paganini !
      • +1 (5 voturi)    
        Nu e intotdeauna asa (Duminică, 17 mai 2020, 23:38)

        Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Fiindca foarte adesea un meci de tenis nu-l cistiga cel mai tehnic jucator ci cel mai rezistent. Sa rezisti 5 seturi nu e usor, nu poate oricine si e foarte obositor. Multi jucatori - desi extrem de tehnici- se simt obositi dupa 3 seturi si randamentul lor scade dramatic , pina pierd meciul, in urmatoarele doua. Un meci de tenis e ca un maraton, pe care-l cistiga cel mai adesea cei specializati pe proba de maraton. Cei ce stralucesc doar 5000 de metri, fiindca acelea le sunt posibilitatile, pierd iremediabil. Asa ca ,poate, cei trei Mari, isi datoreaza succesele nu neaparat tehnicii lor nemaipomenite ci rezistentei neobisnuite la efort.
        • +1 (3 voturi)    
          Nadal ! (Luni, 18 mai 2020, 9:36)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

          Stii ce se spunea si inca se mai spune despre el, cu referire la turneele de grand slam dar nu numai : "Daca nu l-ai invins pe Nadal in minimum de seturi sunt toate sansele sa nu-l mai invingi deloc."

          PS. Iar cei trei mari jucatori de tenis isi datoreaza succesele lor, tehnicii lor, rezistentei fizice si psihice, faptului ca sunt jucatori aproape completi.

          PPS.Spun "aproape" pt ca niciunul dintre ei nu este in primii zece in ceea ce priveste forta si viteza serviciului.